STIR – Szef KAS będzie kontrolować przepływy na rachunkach bankowych podatników!
Minister Finansów zaproponował nowy mechanizm do walki z wyłudzeniami na gruncie podatku VAT.
Projekt zmiany ustaw mających na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych zakłada powstanie Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (tzw. STIR). W dniu 11 października 2017 roku projekt ustawy został skierowany do Komisji Finansów Publicznych, której ostatnie posiedzenie odbyło się 7 listopada 2017 roku.
Cel STIR
System ma służyć analizie i ocenie ryzyka związanego z wykorzystywaniem sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Zmiany dotyczą wprowadzenia do Ordynacji Podatkowej Działu IIIB zatytułowanego „Przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych”.
Projekt przewiduje dokonywanie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej analizy ryzyka wykorzystywania banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do popełniania przestępstw skarbowych, ze szczególnym uwzględnieniem wyłudzeń podatku VAT przez zorganizowane grupy przestępcze, które z premedytacją wykorzystują niedociągnięcia legislacyjne oraz słabość egzekucji prawa m.in. dzięki karuzelom podatkowym, firmanctwie, a zwłaszcza dzięki pozorności działania i wystawianiem pustych faktur.
WARTO WIEDZIEĆ
Szef KAS będzie mógł kontrolować przepływy na rachunkach bankowych podatników przez całą dobę. Dodatkowo w przypadku negatywnego wyniku analizy, organ podatkowy będzie miał możliwość zablokowania wszystkich środków zgromadzonych na koncie, co w praktyce może doprowadzić do poważnych problemów finansowych niektórych przedsiębiorców.
Założenia projektu zmian
Projekt zakłada, aby identyfikacja zagrożeń opierała się na analizie ryzyka wykorzystania systemów bankowych (oraz SKOK-ów) do celów mających związek z przestępstwami skarbowymi.
Analizy ryzyka będzie dokonywał Szef Krajowej Administracji Skarbowej, który ma korzystać z dwóch narzędzi, tj.:
- analizy własnej przeprowadzanej przez urząd Szefa KAS i jednostki mu podległe w oparciu o dane pochodzące z banków i SKOK-ów oraz dane pochodzące z deklaracji podatkowych i innych publicznie dostępnych źródeł
- analizy przygotowywanej przez izbę rozliczeniową, która będzie ustalać w swoim systemie teleinformatycznym wskaźnik ryzyka w oparciu o dane pochodzące z banków i SKOK-ów oraz inne publicznie dostępne dane, przekazane z Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP).
Obowiązki sektora bankowego
Projekt przewiduje nałożenie na banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe obowiązku przekazywania do STIR informacji i zestawień dotyczących rachunków przedsiębiorców oraz realizowanych zleceń płatniczych w celu dokonywania analizy ryzyka i ustalenia odpowiedniego wskaźnika ryzyka.
Wartym uwagi jest, że ww. informacje i zestawienia udostępniane w Systemie stanowić będą odpowiednio tajemnicę bankową lub tajemnicę zawodową SKOK.
Izba Rozliczeniowa
Izba Rozliczeniowa będzie miała zapewniony automatyczny dostęp do danych z Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników niestanowiących tajemnicy skarbowej, w tym znajdujących się w CRP KEP danych z KRS i CEIDG w celu ustalenia wskaźnika ryzyka, a następnie przekazywania informacji o tym wskaźniku Szefowi KAS, a także bankom i SKOK-om.
WARTO WIEDZIEĆ
Dane przekazywane do Systemu będą obejmować rachunki przedsiębiorców bez względu na fakt ich zarejestrowania jako czynnych podatników VAT.
W przypadku uzyskania informacji, iż określony przedsiębiorca może dokonywać czynności zagrożonych uznaniem za działania zmierzające do wykorzystania sektora finansowego do celów wyłudzeń podatku VAT, organy podatkowe będą miały możliwość odmowy jego rejestracji jako podatnika VAT
Nowe rejestry podatników
Celem weryfikacji działalności przedsiębiorców i dokonywanych płatności Szef KAS będzie uprawniony do uzyskania na wniosek (za pośrednictwem STIR), dodatkowych informacji od banków i SKOK-ów związanych z wykonywaną analizą ryzyka.
Jednocześnie, projekt reguluje zasady dokonywania blokady rachunku podatnika kwalifikowanego przez Szefa KAS jako podmiot objęty rozpoznaniem i zwalczaniem przestępstw skarbowych, a także przestępstw związanych z tzw. praniem brudnych pieniędzy.
W związku z powyższym, zmiany zakładają prowadzenie odrębnych elektronicznych rejestrów podmiotów, które:
- nie zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT,
- zostały z urzędu wykreślone z rejestru podatników VAT bez konieczności zawiadamiania,
- zostały przywrócone jako podatnicy VAT.
Podsumowanie
Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie przetwarzał w swoim systemie informatycznym dane przedsiębiorców, w tym dane stanowiące tajemnicę bankową i tajemnicę zawodową SKOK (np. o zleceniach płatniczych, prowadzonych rachunkach).
Dane przedsiębiorców będą przekazywane przez podmioty sektora finansowego (banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i izbę rozliczeniową) do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych administrowanego przez Szefa KAS automatycznie, co do zasady, za pośrednictwem STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej).
Podstawa:
- Projekt o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Druk nr 1880).