Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał korzystną interpretację dla samozatrudnionych
Organ podatkowy w dniu 4 lipca 2019 r. wydał interpretację indywidualną o sygn. 0114-KDIP3-1.4011.239.2019.2.MJ dotyczącą możliwości uznania przychodów uzyskiwanych ze świadczenia wskazanych we wniosku usług, za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz opodatkowania ich 19% podatkiem liniowym.
Z wnioskiem o interpretację wystąpił mężczyzna, który zajmuje się min. doradztwem gospodarczym i zamierza założyć własną firmę. Wnioskodawca chce podpisać ze spółką umowę o współpracy, w której znajdują się zapisy przypominające umowę o pracę. W umowie znajdują się zapisy dotyczące min. godzin pracy (tj. 9 – 17), wykonywania usług w dodatkowym czasie, zwrotu wydatków za telefon, internet oraz samochód. Postanowienia umowne dotyczyły również wynagrodzenie za czas choroby, wolnych dni, a także ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni wolne.
Organ podatkowy uznał, że Wnioskodawca będzie świadczył usługi doradcze na własne ryzyko. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że ryzyko gospodarcze wiąże się z tym, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie za jakiekolwiek dodatkowe nakłady pracy. Kolejnym argumentem przemawiającym za wydaniem korzystnej interpretacji na rzecz Wnioskodawcy było to, że usługi w ramach umowy będą mogły być świadczone w miejscu zamieszkania Wnioskodawcy lub w dowolnym innym miejscu oraz w dowolnym czasie.
Wobec powyższego organ podatkowy uznał, że Wnioskodawca, świadcząc w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz Spółki usługi na podstawie umowy o współpracy, jest uprawniony do kwalifikowania przychodu uzyskanego z tego tytułu jako mającego źródło w pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z przepisami art. 5a pkt 6 oraz art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym Wnioskodawca ma prawo do opodatkowania dochodów z tytułu świadczenia wskazanych we wniosku usług doradczych uzyskiwanych na podstawie Umowy o współpracy, zawartej ze Spółką, 19% liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ww. ustawy, o ile złoży w ustawowym terminie stosowne oświadczenie w tym zakresie.
Powyższa interpretacja wskazuje, że nawet przedsiębiorca, który ściśle współpracuje ze swoim kontrahentem, podporządkowując się panującym w jego firmie regułom może płacić podatek liniowy. Wskazana interpretacja jest przełamaniem ostatnich niekorzystnych interpretacji dotyczących samozatrudnionych i daje nadzieje, że urząd skarbowy nie będzie kwestionował ich rozliczeń.