Wymagana należyta staranność na potrzeby WHT
Ministerstwo Finansów w ostatnim czasie stara się wyjaśniać nowe przepisy w zakresie poboru podatku u źródła, w tym w szczególności w zakresie należytej staranności. Wyjaśnienia nie idą jednak w stronę realnych uproszczeń dla płatników i podatników, lecz wskazują na szereg obowiązków jakie należy spełnić w celu dochowania należytej staranności, co potwierdza ostatnio wydany Projekt objaśnień podatkowych z dnia 19 czerwca 2019 r. – ZASADY POBORU PODATKU U ŹRÓDŁA, a także liczne, nowe interpretacje indywidualne.
Należyta staranność – obowiązek płatnika
Zgodnie z najnowszymi interpretacjami indywidualnymi, dokonując weryfikacji należytej staranności należy odnosić się do aspektów istotnych z punktu widzenia stosowania danej preferencji podatkowej. W szczególności dotyczy to weryfikacji:
- statusu kontrahenta jako podatnika (rzeczywistego właściciela) w stosunku do otrzymanej należności, w tym poprzez pryzmat prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej przez ten podmiot;
- rezydencji podatkowej odbiorcy należności;
- otrzymanych dokumentów pod kątem ich zgodności ze stanem faktycznym.
W celu weryfikacji dokumentów pod kątem zgodności ze stanem faktycznym, należy korzystać także z powszechnie dostępnych informacji na temat statusu odbiorców należności. Źródłem takich informacji może być m.in. prasa branżowa, doniesienia mediowe, publikowane doniesienia o lokowaniu przez daną grupę kapitałową spółek zależnych w państwach o korzystnym reżimie prawnym itd.
Dokumentacja
W każdym przypadku konieczne jest udokumentowanie (dla celów dowodowych) przez płatnika, że dochował on należytej staranności przy weryfikacji, o której mowa w 26 ust. 1 ustawy o CIT.
Zarówno projekt objaśnień jak i najnowsze interpretacje, stanowią, że potwierdzeniem dochowania należytej staranności może być np. dysponowanie raportem sporządzonym przez niezależnego audytora, w zakresie działalności odbiorcy płatności (badanie dokumentów oraz faktycznej substancji biznesowej).
Należy mieć na uwadze, że w dochowaniu należytej staranności bez wątpienia mogą pomóc sporządzone przez płatnika wewnętrzne procedury poboru podatku u źródła. Szczególnie warto w nich określić jakie dokumenty powinny być pozyskiwane od kontrahenta, a także wskazać sposób w jaki należy dokumentować dochowanie należytej staranności.
Podstawa:
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 czerwca 2019 r., o sygn.: 0111-KDIB1-2.4010.91.2019.2.MS;
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 czerwca 2019 r., o sygn.: 0111-KDIB1-2.4010.172.2019.1.BG;
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lipca 2019 r., o sygn..: 0111-KDIB2-3.4010.168.2019.1.MK
- Projekt objaśnień podatkowych z dnia 19 czerwca 2019 r. – ZASADY POBORU PODATKU U ŹRÓDŁA.