Zainteresowanie procedurą APA coraz większe!
Najnowsze dane statystyczne opublikowane przez Ministerstwo Finansów w zakresie APA wskazują, iż coraz więcej podatników zawierających transakcje kontrolowane z podmiotami powiązanymi występuje do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z wnioskiem o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego (APA).
Czym jest APA i jak długo trwa procedura?
APA (advance pricing arrangements) to inaczej formalne porozumienia w sprawach ustalenia cen transakcyjnych między podatnikiem a organem podatkowym. Jest to rodzaj umowy zawieranej między podatnikiem a organem podatkowym, w której organ akceptuje wybór i sposób stosowania metody ustalania ceny transferowej stosowanej w relacjach podatnika i podmiotów z nim powiązanych. Porozumienie takie przybiera formę decyzji administracyjnej, a organem właściwym do jego zawarcia jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Zgodnie ze statystykami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów średni termin obsługi wniosków wynosi:
- dla porozumień jednostronnych – 11 miesięcy,
- dla porozumień dwustronnych – 30 miesięcy,
- dla porozumień wielostronnych – 35 miesięcy.
Wnioski o APA
Udostępnione dane przez Ministerstwo Finansów wskazują, że od 2006 r. do 31 marca 2020r. złożono 381 wniosków o zawarcie uprzednich porozumień cenowych z czego ich największa ilość tj. 192 wnioski złożone zostały w 2019 r.
Od 2006 r. złożono 24 wnioski o przedłużenie (lub odnowienie APA), z czego: wydano 18 decyzji o przedłużeniu terminu lub odnowieniu decyzji, 1 wniosek rozpatrzono negatywnie, a 5 wniosków jest w toku.
Zawarte porozumienia i postępowania w toku
Od początku istnienia APA do 31 marca 2020 r. wydano w sumie 87 decyzji w sprawie zawarcia uprzedniego porozumienia cenowego. W roku 2006 wydano tylko jedno porozumienie cenowe. Kolejne lata pokazują, iż zainteresowanie APA było większe. Od 2017 roku nastąpił drastyczny wzrost, ponieważ w tym roku wydano 11 decyzji o APA. Rok 2019 był rekordowy pod kątem zawartych porozumień – w tym roku wydano 15 decyzji o zawarciu APA. Do 31 marca 2020 roku decyzji o APA wydano, aż 7, co wskazuje, iż podatnicy wykazują coraz większe zainteresowanie porozumieniami w sprawach ustalenia cen transakcyjnych.
Typy transakcji w zawartych porozumieniach cenowych
Opracowanie wydane przez Ministerstwo Finansów przedstawia również informacje w zakresie typów transakcji w zawartych porozumieniach cenowych. Do transakcji tych należą:
- sprzedaż dóbr materialnych do Polski,
- sprzedaż dóbr materialnych poza Polskę,
- świadczenie usług przez podmiot krajowy,
- zakup usług przez podmiot krajowy,
- korzystanie z WN przez podmiot krajowy,
- usługi finansowe,
- rozliczenia z udziałem zakładu,
- restrukturyzacje biznesowe.
Metody ustalania cen zawartych w APA
Ministerstwo Finansów opublikowało również informacje dotyczące metody ustalania cen zawartych w APA.
Metody ustalenia cen przedstawiają się następująco:
- metoda CUP 8 transakcji
- metoda koszt plus 5 transakcji
- metoda marży transakcyjnej netto 67 transakcji
- metoda podziału zysku 7 transakcji
Wartym podkreślenia jest, iż w ostatnich latach odnotowano wyraźny wzrost zainteresowania APA. APA daje możliwość zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów całość wydatków poniesionych w ramach realizacji danej transakcji, bez względu na limit ustanowiony w art. 15e ustawy o CIT. Ponadto porozumienie zwalnia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji kontrolowanych objętych porozumieniem.
Mając na uwadze dotychczasowe zainteresowanie APA, w kolejnych latach należy spodziewać się większej ilości decyzji o zawarciu uprzedniego porozumienia cenowego.