Przygotuj się do nowego JPK: kiedy w części ewidencyjnej sprzedaży stosować oznaczenia GTU 11 – 13
Od 1 lipca 2020 r. nowa struktura plików JPK-VAT, będzie zobowiązywała podatników do właściwego oznaczenia określonych grup towarów i usług (GTU).
Poprzednio omawiałem znaczniki dotyczące określonych grup towarów, tj. GTU 01 -10.
W niniejszym opracowaniu chciałbym przybliżyć zakres znaczników odnoszących się do określonych rodzajów usług.
I. GTU 11
Oznaczenie dotyczące świadczenia usług związanych z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych [dwutlenku węgla (CO2), podtlenku azotu (N2O), perfluorowęglowodorów (PFCs)].
Grupowanie to obejmie zatem, podmioty świadczące usługi brokerskie w zakresie obrotu energią elektryczną, gazem, prawami majątkowymi i uprawnieniami do emisji związków lub substancji gazów cieplarnianych.
II. GTU 12
Oznaczenie dotyczące świadczenia usług niematerialnych, wprost wskazanych w rozporządzeniu z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.
Mowa zatem wyłącznie o następującym zakresie usług:
- doradcze,
- księgowe,
- prawne,
- zarządcze,
- szkoleniowe,
- marketingowe,
- firm centralnych (head offices),
- reklamowe,
- badania rynku i opinii publicznej,
- w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.
Co ciekawe, usługi te nie zostały zdefiniowane ani ww. rozporządzeniu, ani ustawie o VAT, ani też w żadnej innej ustawie podatkowej, a jednocześnie podobne katalogi świadczeń niematerialnych zostały ujęte w ustawie o podatku dochodowym, w odniesieniu do podatku u źródła (WHT), czy limitowania kosztów.
Na tle bogatego zbioru interpretacji wspomnianych regulacji zasadne wydaje się aby każda z ww. usług była identyfikowana zgodnie z jej powszechnym, językowym znaczeniem.
Równocześnie, niezwykle pomocne mogą okazać się wskazania Ministerstwa Finansów w zakresie interpretacji przepisów dotyczących limitowania kosztów podatkowych (Kategorie usług objętych art. 15e ust. 1 ustawy o CIT), w szczególności w odniesieniu do wszelkiego rodzaju usług doradczych i zarządczych.
Pamiętajmy przy tym, że o identyfikacji usługi objętej znacznikiem GTU 12 nie decyduje wyłącznie nazwa takiej usługi, ale jej charakter. Katalog różnego rodzaju usług doradczych jest więc niezwykle szeroki i obejmuje on wszelkiego rodzaju porady, zalecenia, rekomendacje, wskazanie najlepszego rozwiązania, czy określonego sposobu postępowania.
Dodatkowo doradztwo niejednokrotnie jest związane z usługami zrządzania, np. doradztwem w zarządzeniu procesami gospodarczymi, polityka firmy, czy łańcuchem dostaw.
Tego rodzaju usługi najczęściej pojawiają się pomiędzy podmiotami powiązanymi, a przy tym łącząc znacznik GTU 12 z wprowadzonym na potrzeby nowego JPK symbolem odnoszącym się do powiązań osobowych i kapitałowych „TP” Urząd Skarbowy weryfikujący zapisy JPK otrzymuje jasną wskazówkę o informacjach objętych zakresem cen transferowych (nawet jeśli transakcja nie jest objęta obowiązkiem dokumentacyjnym (z powodu braku przekroczenia określonych progów kwotowych obligujących do udokumentowania transakcji kontrolowanej lub z powodu zwolnienia podmiotów krajowych).
Co istotne, nie ma przy tym znaczenia, czy ww. usługi świadczymy we własnym zakresie, czy też są one przedmiotem tzw. „refaktury”.
III. GTU 13
Oznaczenie dotyczące usług transportowych lub gospodarki magazynowej, lecz wyłącznie określonych w dziale PKWiU ex49.4 i ex51.1
Powyższe oznacza, że jeżeli mamy do czynienia z inną usługą transportową niż objęta ww. grupowaniem lub z usługą objętą ww. grupowaniem ale niebędącą usługa transportową to, oznaczenie GTU nie znajdzie zastosowania. Przykładowo GTU 13 nie obejmie usług kurierskich, przeprowadzkowych, czy wynajmu samochodów ciężarowych.
Analogicznie GTU 13 nie obejmie usług magazynowania i przechowywania towarów we własnych obiektach, czy też usług najmu lub zarządzania magazynami własnymi lub dzierżawionymi.