BREXIT: przedstawiciel podatkowy
Na mocy obowiązującego prawa w związku z Brexitem Brytyjscy przedsiębiorcy, prowadzący działalność w Polsce, są zobowiązani do posiadania przedstawiciela podatkowego w celu kontaktu z fiskusem. Resort finansów przekazał do konsultacji zewnętrznych projekt rozporządzenia zwalniającego firmy z Wielkiej Brytanii z tego obowiązku.
Rozporządzenie jest na etapie uzgodnień międzyresortowych.


Dyrektor Krajowej Informacji skarbowej w kolejnej interpretacji zajął stanowisko, że inwestycja nadal powinna być traktowana jako stała placówka zagranicznej firmy, nawet jeżeli zmienił się tylko ich zleceniodawca, ale zakres prac budowlanych i miejsce ich wykonywania pokrywają się z dotychczasowym. Dyrektor uznał, że w omawianej sprawie decydujące dla powstania zakładu bądź jego likwidacji jest, zachowanie związków ekonomicznych i geograficznych pomiędzy inwestycjami, a nie zmiana zleceniodawcy prac.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 2 lutego 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.506.2020.2.MS


Na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się komunikat o przygotowanej przez resort interpretacji ogólnej stanowiącej jak prawidłowo kwalifikować dla celów VAT transakcje z wykorzystaniem kart paliwowych, realizowane w modelu trójstronnym. Ma to ułatwić ustalanie charakteru transakcji dla celów VAT i chronić rozliczenia podatkowe podmiotów, które zastosują się do interpretacji.


Dyrektor KIS w najnowszej interpretacji potwierdził, że sprzedaż produktów spożywczych poza lokalem przedsiębiorstwa, za pośrednictwem np. sklepu internetowego, nie jest objęta daniną od sprzedaży detalicznej. Dyrektor nie podał żadnych dodatkowych argumentów w uzasadnieniu, jedynie zgodził się z wnioskodawcą, który przywołał uzasadnienie do ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, zgodnie z którym „Sprzedaż na odległość nie będzie objęta podatkiem” .
Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 lutego 2021 r., sygn. 0111-KDIB3- 3.4019.3.2020.1.PK


Dyrektor KIS w najnowszej interpretacji wyjaśnił, że bez względu, czy za towar lub usługę zapłacono w split paymencie, a kontrahent dobrowolnie oznaczył fakturę symbolem MPP mimo braku takiego obowiązku – przedsiębiorca powinien oznaczać symbolem MPP w JPK_V7 wyłącznie transakcje objęte zgodnie z przepisami mechanizmem podzielonej płatności.
Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 lutego 2021 r., sygn. 0111-KDIB3- 1.4012.905.2020.1.IK


NSA wydał przełomowy wyrok, w którym orzekł, że wypłata w trakcie roku zaliczek na poczet zysku komplementariuszom spółki komandytowo – akcyjnej nie powinna być opodatkowana. Wyrok według ekspertów można odnosić również względem spółek komandytowych, które stały się podatnikami CIT ponieważ przepisy o opodatkowaniu komplementariuszy dotyczą zarówno spółek komandytowo-akcyjnych, jak i komandytowych.
Wyrok NSA sygn. akt II FSK 2048/18.


Na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się komunikat dotyczący zawiadomienia o prowadzeniu magazynu wykorzystywanego w procedurze magazynu typu call-off stock (formularz VAT-CS). Podatnik lub podatnik podatku od wartości dodanej powinien złożyć zawiadomienie w terminie 14 dni od dnia wprowadzenia towarów do magazynu.


Wraz z wydaniem przez Ministerstwo Finansów interpretacji ogólnej dotyczącej VAT od kart paliwowych, resort unieważnił interpretacje indywidualne dotyczące transakcji trójstronnych. Zawarte w nich rozwiązania przestały być aktualne, a podatnicy dla których interpretacje zostały wydane stracili ochronę.


Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje do projektu SLIM VAT 2. Jest to kolejny pakiet uproszczeń do podatku VAT. Pakiet zawiera wiele postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców m. in. prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm. Uwagi i opinie można zgłaszać na adres do 1 marca 2021r.


Minister Finansów wydał trzy interpretacje ogólne. Dotyczą one podatkowych skutków zmian w umowie leasingu oraz sprzedaży przedmiotu umowy leasingu, zasad ustalania kosztów uzyskania przychodu wskutek sprzedaży wierzytelności w ramach umów faktoringu oraz interpretacji podatkowej dotyczącej bezpłatnych szkoleń organizowanych przez samorządy zawodowe.
