TP adjustemnt, a VAT – stanowiska organów
Korekta ceny transferowej oznacza skorygowanie (poprawienie, dostosowanie) ceny transferowej. Jednak nie każde skorygowanie ceny stanowi korektę cen transferowych w rozumieniu art. 11e UoCIT.
Korekta cen transferowych – UoCIT
Artykuł 11e UoCIT definiuje warunki korekty cen transferowych. Podatnik może dokonać korekty cen transferowych poprzez zmianę wysokości uzyskanych przychodów lub poniesionych kosztów uzyskania przychodów, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
- w transakcjach kontrolowanych realizowanych przez podatnika w trakcie roku podatkowego ustalone zostały warunki, które ustaliłyby podmioty niepowiązane;
- nastąpiła zmiana istotnych okoliczności mających wpływ na ustalone w trakcie roku podatkowego warunki lub znane są faktycznie poniesione koszty lub uzyskane przychody będące podstawą obliczenia ceny transferowej, a zapewnienie ich zgodności z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane, wymaga dokonania korekty cen transferowych;
- w momencie dokonania korekty podatnik posiada oświadczenie podmiotu powiązanego, że podmiot ten dokonał korekty cen transferowych w tej samej wysokości, co podatnik;
- podmiot powiązany, o którym mowa w pkt 3, ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie lub na terytorium, z którym Rzeczpospolita Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz istnieje podstawa prawna do wymiany informacji podatkowych z tym państwem;
- podatnik potwierdzi dokonanie korekty cen transferowych w rocznym zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, którego dotyczy ta korekta.
Zgodnie z przepisami UoCIT, w przypadku korekt zmniejszających podatnik powinien spełnić wszystkie warunki określone w art., 11e UoCIT, natomiast w sytuacji korekt ceny transferowej zwiększającej wynik wystarczy spełnienie warunków określonych w punkcie 1 i 2 art. 11e UoCIT.
Pamiętać należy, iż korekta cen transferowych nie dotyczy wszystkich korekt kosztów i przychodów związanych z transakcjami. Korekta cen transferowych dokonywana jest na skutek zmian istotnych okoliczności lub poznania faktycznie poniesionych kosztów lub uzyskanych przychodów. Przyczyną dokonania korekty cen transferowych nie może być m.in.: błąd rachunkowy czy inna oczywista omyłka, zwrot towarów, reklamacje. Takie korekty powinny być przeprowadzone na zasadach ogólnych na bieżąco.
Stanowisko organów podatkowych w zakresie korekty cen transferowych, a podatku VAT
Obecne stanowisko organów podatkowych wskazuje, iż korekta cen transferowych która wynika z konieczności korygowania zysku w grupie jest zdarzeniem niepodlegającym opodatkowaniu VAT.
Powyższe znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji z 8 maja 2020 roku 0112-KDIL1-2.4012.61.2020.2.AW.
Stan faktyczny:
Spółka posiada siedzibę w Polsce i jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja (…) oraz przetwórstwo (…). Spółka należy do grupy podmiotów powiązanych z którymi realizuje transakcje. Działalność Spółki prowadzona jest we współpracy z podmiotami powiązanymi, zajmującymi się świadczeniem usług na rzecz spółek Grupy m.in. usług wsparcia i nadzoru, usługi logistyki, usług finansowo-księgowych, usług IT, usług kadrowo-płacowych i obsługi biurowej, usług obsługi działu zakupu, usług wsparcia produkcji oraz usług wsparcia w zakresie jakości. Umowy określają wartość wynagrodzenia za świadczone usługi. Wynagrodzenie za poszczególne rodzaje usług są kalkulowane na podstawie szacowanych kosztów powiększonych o narzut zysku. Ustalona baza kosztowa dzielona jest odpowiednimi kluczami podziałowymi na poszczególne spółki Grupy, dla których to są świadczone poszczególne usługi. W niektórych przypadkach danego rodzaju usługa jest wykonywana wyłącznie dla Spółki, w związku z czym baza kosztowa jest przypisywana w całości do Spółki. Po upływie ustalonego przez strony okresu rozliczeniowego (w tym wypadku rok kalendarzowy/rok podatkowy), strony transakcji dokonają ostatecznej kalkulacji wynagrodzenia należnego podmiotom powiązanym na podstawie kosztów rzeczywistych. Jednocześnie, strony dokonają weryfikacji rynkowego charakteru wynagrodzenia. Tym samym, w przypadku osiągnięcia przez dany podmiot powiązany na poszczególnych rodzajach usług zysku ponad ustalony poziom lub poniżej zakładanego poziomu, dokona on korekty cen transferowych dla danego rodzaju usługi (tj. korekty do ustalonego między stronami w ramach metody cen transferowych punktu/przedziału).
Stanowisko organu
„Należy zauważyć, że w przedstawionym stanie faktycznym (przyszłym) korekta cen transferowych nie będzie wiązała się również z jakąkolwiek czynnością wzajemną (np. działaniem/zaniechaniem) ze strony podmiotów powiązanych, czy też Spółki. Korekty te wynikać będą wyłącznie z regulacji dotyczących cen transferowych, jak również przyjętej przez spółki Grupy polityki cen transferowych, i służyć będą konieczności zapewnienia podmiotom powiązanym stabilnego poziomu zysku i zgodności rozliczeń spółek Grupy z zasadą ceny rynkowej (ang. the amns length principle). Tym samym, kwot wyrównania wynikających z korekt opisanych we wniosku nie można traktować jako odpłatności (tj. wynagrodzenia) za świadczenie usług w rozumieniu Ustawy VAT. Oznacza to, że przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego korekty cen transferowych nie będą podlegały opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 Ustawy VAT.”
Ponadto w interpretacji z dnia 3 stycznia 2020 r., 0111-KDIB3-1.4012.754.2019.1.KO, organ potwierdził że gdy korekta marży na sprzedaży jest dokonywana na poziomie zysku operacyjnego, a nie na poziomie zysku ze sprzedaży poszczególnych towarów, korekta ta pozostaje poza opodatkowaniem VAT.