Wystawienie faktury VAT po terminie
Wystawienie faktury VAT po terminie
Faktura stanowi, obok paragonu, podstawowy dokument potwierdzający wystąpienie określonego zdarzenia gospodarczego – dostawy towarów lub świadczenia usług. Poza podstawowymi cechami jakie powinna posiadać faktura, ustawa o VAT określa także terminy w jakich powinna zostać wystawiona.
Termin na wystawienie faktury
Zgodnie z podstawową zasadą, fakturę VAT należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.
Poza podstawowym terminem na wystawienie faktury ustawodawca przewidział również terminy szczególne, np. w przypadku:
- usług budowlanych oraz usług budowlano-montażowych – do 30 dnia od dnia wykonania usługi;
- usług polegających na dostawie książek drukowanych z wyłączeniem map, ulotek, gazet, czasopism i magazynów – do 60 dnia od dnia wydania towaru;
- usług polegających na drukowaniu książek z wyłączeniem map, ulotek, gazet, czasopism i magazynów – do 90 dnia od dnia wykonania czynności;
- w przypadku braku ustalonego w umowie zwrotu opakowania – do 7 dnia od określonego w umowie na zwrot towaru;
- dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług: telekomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu, ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego – z wyjątkiem usług stanowiących import usług – do dnia upływu terminu płatności.
Jak pokazuje praktyka, występują jednak sytuacje kiedy przedsiębiorcy nie udaje się dochować wskazanych wyżej terminów i jest zmuszony wystawić fakturę po terminie. Powstaje zatem pytanie, jakie są tego konsekwencje?
Konsekwencje sprzedawcy
Biorąc pod uwagę obowiązki sprzedawcy związane z wykazywaniem podatku VAT, kluczowym będzie powstanie obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy (poza kilkoma wyjątkami*) powstaje w dacie dokonania dostawy towaru lub w dacie wykonania usługi.
*Jednym ze wspomnianych wyjątków jest np. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów dla której obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, jednak nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów.
Należy zatem pamiętać, że co do zasady to nie data wystawienia faktury, a data powstania obowiązku podatkowego determinuje okres w którym dana transakcja powinna być przez sprzedawcę wykazana, w tym okres w którym sprzedawca powinien dokonać zapłaty podatku VAT z tytułu dokonania tej transakcji.
Podsumowując, nawet w przypadku gdy podatnik nie wystawi faktury w terminie do tego przewidzianym, powinien rozliczyć dokonaną transakcję w dacie powstania obowiązku podatkowego. Brak rozliczenia transakcji we właściwym terminie będzie skutkował powstaniem zaległości podatkowej, a to z kolei wiąże się z obowiązkiem uiszczenia zaległego podatku wraz z odsetkami.
Konsekwencje karnoskarbowe
O ile wystawienie faktury VAT z opóźnieniem nie będzie niosło poważnych skutków podatkowych jeżeli transakcja ostatecznie zostanie prawidłowo rozliczona, to należy pamiętać, że w związku z brakiem wystawienia faktury we właściwym terminie, podatnik może spotkać się z negatywnymi konsekwencjami na gruncie kodeksu karno-skarbowego.
Zgodnie z art. 62 KKS, kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.
Jeżeli zatem wystąpi sytuacja w której podatnik fakturę powinien wystawić, a nie zrobi tego w terminie, to istnieje ryzyko, szczególnie w przypadku kontroli organów skarbowych, że poniesienie odpowiedzialność na gruncie KKS.
Konsekwencje nabywcy
Wystawienie faktury po terminie nie pozostanie również obojętne dla kupującego. Z punktu widzenia nabywcy, najistotniejszą rzeczą na gruncie podatku VAT jest tzw. prawo do odliczenia. Co do zasady powstaje ono w dacie powstania obowiązku podatkowego, jednak nie wcześniej niż w dacie otrzymania faktury przez nabywcę.
Brak wystawienia faktury, a co za tym idzie brak jej dostarczenia nabywcy, będzie skutkował brakiem możliwości odliczenia podatku VAT. Dopiero wystawienie faktury i jej otrzymanie (nawet po ustawowym terminie) pozwoli nabywcy na dokonanie takiego odliczenia.