Czy dodatkowa odprawa pośmiertna wypłacona wdowie po zmarłym pracowniku może korzystać ze zwolnienia z PIT?
Na wstępie należy wskazać, że prawa majątkowe ze stosunku pracy wypłacane w wyniku zastosowania procedury przewidzianej w Kodeksie pracy podlegają zasadniczo opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlegają zaś reżimowi ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wynika to z art. 63(1) § 1 ustawy Kodeks pracy, który stanowi, że prawa majątkowe przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, natomiast w razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.
Odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe korzystają ze zwolnienia z PIT na mocy art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Co istotne przepisy ustawy o PIT nie ograniczają zwolnienia wyłącznie do odpraw przyznawanych na podstawie kodeksu pracy. Organy podatkowe potwierdzają, że również dodatkowa odprawa pośmiertna lub dodatkowe świadczenie pośmiertne mogą korzystać ze zwolnienia.
W interpretacji indywidualnej z dnia 11 sierpnia 2020 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.403.2020.2.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że:
„Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe.
Ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie ww. przepisu korzystają świadczenia mające charakter odprawy lub zasiłku pogrzebowego, których fakt przysługiwania został unormowany w jakikolwiek sposób (w stosownych przepisach, w układzie zbiorowym pracy lub nawet w formie umownej).
Zatem z powyższego przepisu nie wynika, że ma on zastosowanie wyłącznie do odpraw pośmiertnych uregulowanych w art. 93 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040, z późn. zm.).
(…) dodatkowa odprawa pośmiertna wypłacona żonie zmarłego pracownika (…) korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. W związku z powyższym, na Spółce jako podmiocie wypłacającym ten rodzaj świadczenia nie ciążą żadne obowiązki płatnika, ani obowiązki informacyjne.”
Podobnie w interpretacji indywidualnie z dnia 20 lutego 2017 r., sygn. 1061-IPTPB4.4511.283.2016.1.JR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że:
„Dodatkowe świadczenie pośmiertne powinno korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym, nie powinno podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.”
Również w interpretacji z dnia 2 października 2012 r., sygn. IPPB2/415-661/12-2/MK, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie czytamy:
„Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt, iż z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika, że ma on zastosowanie wyłącznie do odpraw pośmiertnych uregulowanych w art. 93 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), otrzymana przez członków najbliższej rodziny zmarłego pracownika odprawa pośmiertna będzie korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. (…) W związku z powyższym na Spółce jako podmiocie wypłacającym ten rodzaj świadczenia nie ciążą żadne obowiązki płatnika, ani obowiązki informacyjne.”
Tym samym zarówno odprawa pośmiertna przyznana na podstawie kodeksu pracy jak i podobne świadczenia pośmiertne wynikające z regulaminu wynagradzania, układu zbiorowego czy umowy o pracę może korzystać ze zwolnienia PIT.