Spółka cicha nie wyklucza z ryczałtu od dochodów spółek
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że podatnik, który jest stroną umowy spółki cichej może skorzystać z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
W 2022 r. podatnik zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnik wskazał, że zamierza w 2023 r. skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Planuje on zawrzeć umowę, na podstawie której stanie się tzw. wspólnikiem spółki cichej. Wskazana spółka jest formą działalności gospodarczej, która nie została uregulowana w Kodeksie cywilnym, ani w Kodeksie spółek handlowych. Dodatkowo spółka cicha nie posiada odrębnej podmiotowości prawnej, lecz jest jedynie stosunkiem zobowiązaniowym. Biorąc to pod uwagę podatnik zadał pytanie, czy będąc stroną umowy spółki cichej, jest uprawiony do wyboru jako formy opodatkowania ryczałtu od dochodów spółek, tj. czy nie zostanie spełniony warunek wykluczający tę możliwość z art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej wskazał, że spółka cicha jest zawiązywana na podstawie wyrażonej w art. 353 ze znaczkiem 1 Kodeksu cywilnego zasady swobody umów. Z założenia spółka cicha polega na uczestniczeniu jednego podmiotu w zysku wypracowanym przez przedsiębiorstwo innego podmiotu – w zamian za wniesiony wkład. Oznacza to, że spółka cicha nie ma wyodrębnionej masy majątkowej, która mogłaby być utożsamiona z występowaniem szeroko pojętych powiązań o charakterze kapitałowym czy być stroną stosunków powierniczych. W konsekwencji organ interpretacyjny uznał, że bycie stroną umowy spółki cichej nie jest wymienione w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT jako posiadanie udziałów (akcji) w kapitale innej spółki bądź ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Zatem według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zawarcie przez podatnika umowy spółki cichej nie wyklucza na podstawie art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT możliwości zastosowania przez niego opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek.
Znak pisma: 0111-KDIB1-1.4010.806.2022.1.SG