Kluczowy akt wykonawczy w sprawie cen transferowych
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest kluczowym aktem wykonawczym w zakresie cen transferowych biorąc pod uwagę kwestię obowiązku stosowania się do zasady ceny rynkowej.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (zwane dalej: Rozporządzeniem) określa sposób i tryb:
- oceny zgodności warunków ustalonych przez podmioty powiązane z warunkami, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, w tym kryteria porównywalności tych warunków;
- określania wysokości dochodu (straty) podatnika w drodze oszacowania z zastosowaniem metod, o których mowa w art. 11d ust. 1–3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym określania wynagrodzenia z tytułu przeniesienia pomiędzy podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub kategorii ryzyka.
Minister Finansów doprecyzował w Rozporządzeniu kwestie dotyczące: zagadnienia restrukturyzacji, badania porównywalności oraz metody weryfikacji cen transferowych.
Restrukturyzacja
Zgodnie z Rozporządzeniem, przez restrukturyzacje rozumie się reorganizację:
- obejmującą istotną zmianę relacji handlowych lub finansowych, w tym również zakończenie obowiązujących umów lub zmianę ich istotnych warunków, oraz
- wiążącą się z przeniesieniem pomiędzy podmiotami powiązanymi funkcji, aktywów lub kategorii ryzyka, jeżeli w wyniku tego przeniesienia przewidywany średnioroczny wynik finansowy podatnika przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) w trzyletnim okresie po tym przeniesieniu uległby zmianie o co najmniej 20% przewidywanego średniorocznego EBIT w tym samym okresie, gdyby nie dokonano przeniesienia.
Minister Finansów w rozdziale 4 Rozporządzenia określił również zasady badania porównywalności w przypadku restrukturyzacji oraz wskazał czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia w ramach restrukturyzacji.
Badanie porównywalności
Rozdział 2 Rozporządzenia poświęcony został badaniu porównywalności, gdzie zostały sprecyzowane i uporządkowane etapy badania porównywalności mające na celu ustalenie wartości przedmiotu transakcji zgodnie z zasadą ceny rynkowej. Ponadto określono szczegółowe kryteria porównywalności, które oceniać należy w ramach badania porównywalności w transakcjach kontrolowanych obejmujących wartości niematerialne oraz trudne do wyceny wartości niematerialne.
Metody weryfikacji cen transferowych
Rozdział 3 § 10-15 Rozporządzenia odnosi się do metod weryfikacji cen transferowych, gdzie dokonano opisu poszczególnych metod oraz doprecyzowano sposób stosowania metod cen transferowych w taki sposób, aby były bardziej czytelne i przejrzyste zarówno dla podatników jak i organów podatkowych, w szczególności, aby podmioty wiedziały: w jakim przypadku stosuje się daną metodę, co w danej metodzie należy wyliczyć oraz z czym porównać uzyskane w ramach wyliczenia wartości. Ponadto sprecyzowano reguły przeprowadzenia weryfikacji jeżeli za „inną metodę” wybrana została technika wyceny.
Rozporządzenie w sprawie cen transferowych jest zarówno dla organów podatkowych jak i podatników „instrukcją” w jaki sposób przeprowadzić sposób badania rynkowości transakcji.
Wejście w życie
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku.
Podstawa:
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2491).
- https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/zmiany-w-prawie/rozporzadzenia-wykonawcze-do-przepisow-o-cenach-transferowych/