Akcyza od podstaw – zasady rozliczenia i ewidencjonowania podatku akcyzowego
OPIS WEBINARU
Reguły ogólne stosowania ustawy o podatku akcyzowym z uwzględnieniem zmian w przepisach, orzecznictwa oraz rozstrzygnięć i wytycznych organów podatkowych.
PROGRAM
1. Zasady ogólne podatku akcyzowego. Harmonizacja podatku akcyzowego.
- Jakie są podstawowe zasady funkcjonowania podatku akcyzowego, różnice w stosunku do VAT.
2. Przedmiot opodatkowania akcyzą i kategorie wyrobów akcyzowych. Stawki podatkowe, wybrane przykłady zwolnień z akcyzy. Podatnicy akcyzy; definicje ustawowe.
- Jakie towary i jakie czynności podlegają opodatkowaniu akcyzą. Kiedy można zostać uznanym za podatnika akcyzy oraz wyjaśnienie specyficznych pojęć stosowanych w ustawie akcyzowej.
3. Obowiązki formalne podatników akcyzy i związane z działalnością w obszarze podatku akcyzowego. Rejestracja do CRPA, ewidencje akcyzowe, zezwolenia na działalność, deklaracje podatkowe, znakowanie wyrobów.
- Jakie obowiązki formalne spoczywają na podatnikach akcyzy, w jakich terminach powinny być spełnione. Jaka działalność w obszarze akcyzy wymaga uzyskania zezwolenia.
4. Zasady przemieszczania wyrobów akcyzowych oraz wykonywania działalności związanej z wyrobami akcyzowymi. Skład podatkowy. System zawieszonego poboru akcyzy i przemieszczanie wyrobów poza nim.
- Kto ma obowiązek posiadania i prowadzenia działalności w składzie podatkowym. Jakie są zasady: przemieszczania wyrobów w procedurze zawieszonej akcyzy (e-AD); przemieszczania wyrobów poza procedurą zawieszonej akcyzy (e-DD) oraz WNT wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszonej akcyzy (e-SAD i wyroby spoza załącznika nr 2).
Informacje
Cena z abonamentem
0,00 PLN
Stan prawny
20.11.2024
Cena bez abonamentu:
49 PLN + VAT
Czas trwania:
1 godzina 54 minuty
Certyfikat:
Tak
Materiały:
Tak
-
Oglądaj
-
Wykład1.1
-
Łukasz Krasowski
Radca prawny
Łukasz jest radcą prawnym i doradcą podatkowym. Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie oraz studia podyplomowe z doradztwa podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Z prawem podatkowym związany od 2018 roku i w tym czasie pracował dla największej kancelarii prawno-podatkowej w województwie Podkarpackim. Jego doświadczenie obejmuje m.in.: bieżące doradztwo podatkowe, reprezentowanie klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym, w szczególności w zakresie podatku VAT, przygotowywanie dokumentacji cen transferowych, tworzenie wewnętrznych procedur i strategii podatkowych (w tym z zakresu cen transferowych, należytej staranności w VAT, podatku u źródła), prowadzenie audytów podatkowych w zakresie obowiązków dokumentacyjnych cen transferowych oraz należytej staranności w VAT, prowadzeniu szkoleń podatkowych i webinarów. W LTCA uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe
Łukasz Jankowski
Doradca Podatkowy
Łukasz jest doradcą podatkowym oraz agentem celnym w Kancelarii LTCA. Ukończył administrację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywał od 2014 r. początkowo w Urzędzie Kontroli Skarbowej i Urzędzie Celno-Skarbowym a następnie w kancelariach doradztwa podatkowego, gdzie doradzał podmiotom z branży budowlanej, deweloperskiej, energetycznej, FMCG, sektora usług finansowych, chemicznej oraz TSL. Specjalizuje się w podatku VAT, podatku akcyzowym oraz regulacjach celnych. Reprezentował klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym.