Estoński CIT – problematyczne sprawozdanie finansowe na potrzeby zmiany formy opodatkowania
OPIS WEBINARU
Estoński CIT jako rozwiązanie podatkowe istnieje już ponad blisko 4 lata.
Mimo upływu czasu nie traci na atrakcyjności, a statystyki pokazują, że co raz większa liczba przedsiębiorców chce świadomie i bez ryzyka zaoszczędzić na podatkach.
Jako doradcy podatkowi obserwujemy, że część przedsiębiorców nadal ma wątpliwości jak poprawnie wybrać estoński CIT.
Wśród aktualnych wątpliwości możemy wymienić to czy najpierw należy zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe, czy najpierw złożyć zawiadomienie ZAW – RD.
Równie poważny zagadnieniem jest to jakie dokładnie wymogi musi spełniać sprawozdanie finansowe sporządzane na potrzeby wyboru estońskiego CIT oraz czym różni się ono od sprawozdania rocznego. Przedsiębiorcy i księgowi zastanawiają się czy śródroczny charakter tego sprawozdania finansowego coś zmienia.
Nic w tym złego, jeśli te wątpliwości pojawiają się przed wyborem estońskiego CIT, gorzej jeśli pojawiają się po dłuższym czasie od wyboru ryczałtu od dochodów spółek.
Skutki niedochowania właściwej formy sprawozdania finansowego mogą być bardzo dotkliwe i w skrajnych przypadkach, prowadzić do tego, że dana spółka w istocie nigdy nie wybrała estońskiego CIT.
Celem tego wydarzenia jest wskazanie na najważniejsze aspekty sprawozdania finansowego, które spółki sporządzają na potrzeby wyboru estońskiego CIT.
Omówimy jakich błędów należy się wystrzegać i zaprezentujemy jak tę kwestię widzą organy podatkowe.
PROGRAM
- Zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego jako niezbędny warunek skutecznego wyboru estońskiego CIT.
- Z jaką datą należy sporządzić sprawozdanie finansowe i zamknąć księgi?
- Czy najpierw zamykamy księgi rachunkowe i sporządzamy sprawozdanie finansowe, czy składamy zawiadomienie ZAW – RD. Co zmieniła Interpretacja Ogólna Ministra Finansów?
- Sprawozdanie finansowe na potrzeby wyboru estońskiego CIT – co to znaczy, że ma być zgodne z przepisami ustawy o rachunkowości?
- Czym różni się sprawozdanie finansowe na potrzeby wyboru estońskiego CIT od rocznego sprawozdania finansowego?
- Czym grozi sporządzenie sprawozdania finansowego na potrzeby wyboru estońskiego CIT bez zachowania wymogów formalnych?
- Omówienie dotychczasowej linii interpretacyjnej organów podatkowych.
Informacje
Cena z abonamentem
0,00 PLN
Stan prawny
21.11.2024
Cena bez abonamentu:
49 PLN + VAT
Czas trwania:
1 godzina 0 minut
Certyfikat:
Tak
Materiały:
Tak
-
Oglądaj
-
Wykład1.1
-
Klaudia Jachira
Doradca podatkowy
Klaudia ukończyła studia prawnicze w 2016 roku na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2014 roku współpracowała z Polską Kancelarią Doradztwa Podatkowego. W 2020 roku zdała z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego. Klaudia specjalizuje się w restrukturyzacjach i planowaniu podatkowym, a także w postępowaniach przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. Doradzała spółkom m.in. z branży deweloperskiej, przemysłowej, IT.
Adrian Kęmpiński
Radca Prawny, Doradca Podatkowy
Adrian jest doradcą podatkowym i radcą prawnym. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z prawem podatkowym związany od 2019 roku i w tym czasie pracował dla największych kancelarii podatkowych w województwie Kujawsko – Pomorskim, w których uczestniczył w licznych projektach restrukturyzacyjnych dotyczących spółek prawa handlowego. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe.