Q & A Tarcza antykryzysowa
Nagranie zawiera odpowiedzi na ponad 60 najczęściej zadawanych pytań związanych ze stosowaniem przepisów z zakresu tarcz antykryzysowych.
PROGRAM
ZWOLNIENIE ZUS
- Zwolnienie z ZUS, a ulga na start – czy ze zwolnienia mogą skorzystać również przedsiębiorcy objęci ulgą?
- Jak ustalać liczbę ubezpieczonych – jeśli ma się dwóch pracowników zatrudnionych na pół etatu, to czy można potraktować ich jako jednego pracownika?
- Czy zwolnienie z opłacania składek przerwie bieg terminu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu?
- Czy wspólnik spółki cywilnej może skorzystać ze zwolnienia z płacenia składek?
- Czy do limitu pracowników wlicza się zleceniobiorców i praktykantów?
- Czy zwolnienie z ZUS będzie przysługiwało jeżeli wniosek zostanie złożony w jednym miesiącu, w którym nie przekroczono progu kwotowego, a późniejszych miesiącach osiągane będą wyższe dochody?
- Co w przypadku otrzymania negatywnej decyzji ZUS?
- Czy zwolnienie będzie wyższe jeżeli płacone były składki od wyższej podstawy?
- Czy w przypadku, gdy przychód od stycznia wynosi 0 zł? Czy przysługuje świadczenie postojowe i umorzenie?
- Czy do limitu ubezpieczonych wlicza się pracowników młodocianych?
- Czy przedsiębiorca, który zamierza skorzystać ze zwolnień w opłacaniu składek na ZUS, może uzyskać pomoc ze środków FGŚP?
- Czy płatnik może mieć zaległości starając się o zwolnienie z opłacania składek lub o świadczenie postojowe, jeśli tak, to od kiedy? Czy z 2019 roku, czy z 2020 roku? Czy świadczenie dla osób samozatrudnionych będzie przysługiwało płatnikom, którzy posiadają zaległości składkowe (objęte lub nieobjęte układem ratalnym)? Czy jeżeli płatnik zapłaci zaległości na 31 grudnia 2019 r. i opłaci je przed złożeniem wniosku, może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek?
- Czy wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek można złożyć w kontekście dwóch miesięcy (kwietnia, maja), ponieważ w marcu przekroczyłem już przychody? Czy uzyskanie w maju przychodu przekraczającego limit spowoduje powstanie obowiązku składkowego za ten miesiąc?
- Czy jeśli mamy spółkę cywilną to zwolniony ze składek może być każdy ze wspólników i spółka za zatrudnionych pracowników (5 pracowników)?
- Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z określonym progiem przychodu/dochodu, którzy opłacają składki tylko za siebie – czy badamy przychód/dochód tylko z działalności gospodarczej czy sumujemy inne przychody np. praca, zleceni, emerytura, renta ?
- Czy w związku z pandemią koronawirusa zwolnienie z opłacania składki na ZUS przez 3-miesiące będzie miało wpływ na wysokość emerytury?
- Jeśli płatnik zgłasza na dzień 29.02.2020r. mniej niż 10 osób do ub. społecznych, ale ma też zgłoszonych zleceniobiorców podlegających tylko do zdrowotnego (w sumie pow. 9 osób), czy płatnik będzie też zwolniony ze składek za tych zleceniobiorców, czy tylko za tych, którzy podlegają do ub. społecznych?
- Czy zwolnienie z opłacania składek przysługuje, jeżeli płatnik posiada inne tytuły do ubezpieczeń?
- Przed 1 lutym płatnik prowadził działalność gospodarczą, a na dzień 29 lutego nikogo nie zatrudniał. 10 marca zatrudnił zleceniobiorcę. Na jakich warunkach może wnioskować o zwolnienie z obowiązku składkowego? Czy wnioskuje o zwolnienie z obowiązku składkowego tylko na swoje ubezpieczenia, czy może również zostać zwolniony z obowiązku opłacania składek za zleceniobiorcę?
- W przypadku gdy płatnik prowadzi działalność w formie spółki, do limitu przychodu (w przypadku zwolnienia ze składek) bierzemy pod uwagę przychód tylko wspólnika czy przychód spółki?
- Płatnik składek, który wypłaca pracownikowi wynagrodzenie, pobiera z tego wynagrodzenia składki w części finansowanej przez ubezpieczonego, a jednocześnie po zwolnieniu go z obowiązku opłacania składek, nie przekazuje ich na rachunek ZUS. Czy w takiej sytuacji pracodawca nie pobiera składek od wynagrodzenia (zwiększa wynagrodzenie do wypłaty pracownika) czy pobiera, ale nie przekazuje ich do ZUS (zwiększa się przychód pracodawcy), czy przekazuje je do ZUS, a budżet finansuje składki tylko w części finansowanej przez płatnika?
- Jak rozliczyć umorzone składki ZUS?
- Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jednocześnie wykonuje czynności na podstawie umowy zlecenie (poza działalnością). Jeśli skorzysta ze zwolnienia ze składek w ramach działalności, to umowa zlecenie stanie się w pełni oskładkowana czy składki umorzone będą traktowane również pod tym względem jak opłacone?
- Czy najpierw trzeba złożyć deklaracje za marzec, a dopiero wniosek o zwolnienie, aby je otrzymać? Tak należy rozumieć poniższy zapis ustawy o “antykryzysowej”? Zwolnieniu z obowiązku opłacania podlegają należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, ZNANE na dzień rozpatrzenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek.
ŚWIADCZENIA POSTOJOWE
- Czy świadczenie postojowe przysługuje osobie prowadzącej działalność, która jednocześnie jest zatrudniona na umowę o pracę, z działalności opłaca wyłącznie składkę zdrowotną?
- Czy świadczenie postojowe przysługuje, gdy korzystamy z ulgi na start?
- Czy można jednocześnie skorzystać ze świadczenia postojowego i zwolnienia z ZUS?
- Czy świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne przysługują jedynie osobom, które wykonują czynności na podstawie umów zawartych z przedsiębiorcami? Czy świadczenie takie przysługuje również zleceniobiorcom, którzy wykonują umowy na rzecz np. osób prywatnych, stowarzyszeń, fundacji czy jednostek budżetowych?
- Jaki jest termin rozpatrzenia wniosku o świadczenie postojowe?
- Czy uczeń lub student do 26 lat wykonujący umowę zlecenia lub o dzieło (nie jest zgłaszany do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego) może otrzymać postojowe?
- Jak ustalić wysokość przysługującego świadczenia postojowego dla zleceniobiorców, którzy mają umowy zawarte w stawce godzinowej?
- Umowa zlecenie została zawarta od 01.01.2020 do 31.03.2020 r. Za jakie miesiące będzie przysługiwało świadczenie postojowe? Czy dotyczy to umów, które trwają? Czy również tych, które ustały lub się rozwiązały?
- Czy wniosek o świadczenie może złożyć również zleceniobiorca, jeżeli z jakiś powodów nie może zrobić tego zleceniodawca?
- Co rozumiemy przez “przestój w prowadzeniu działalności” na potrzeby spełnienia warunku przyznania świadczenia postojowego dla zleceniobiorcy. Czy oznacza to zawieszenie, przedsiębiorstwa, problemy płatnicze itp. ?
- Wniosek RSP-C – jak wypełnić blok V 01. Czy zleceniobiorca musi podać zleceniodawcy przychody także z innych umów z innymi zleceniodawcami? Czy każdy zleceniodawca składający wniosek za tego zleceniobiorcę wpisuje w tej pozycji łączny przychód ze wszystkich umów?
- Czy ze świadczenia postojowego mogą skorzystać osoby, które mają umowy zlecenia przedłużane co miesiąc lub trwające kilka dni w miesiącu?
- Świadczenie postojowe dla osoby prowadzącej działalność, czy tylko przy jednoosobowej działalności czy również dla zatrudniających pracowników?
- Czy osoba, która prowadzi działalność na warunkach preferencyjnych i jednocześnie wykonuje umowę zlecenie z wynagrodzeniem niższym niż minimalne (z obydwu tytułów podlega do ubezpieczeń społecznych) będzie mogła wybrać, z którego z nich otrzyma świadczenie postojowe, czy nie będzie miała prawa do świadczenia postojowego z żadnego z tych tytułów (ponieważ ma inny tytuł do ubezpieczeń społecznych)?
- Jak należy zgłaszać samoistne umowy o dzieło ?
FGŚP
- Czy korzystając z dofinansowań, o których mowa w treści art. 15g można dodatkowo wnioskować o dofinansowanie, o którym mowa w treści art. 15zzb?
- Jaką przyznać wysokość dofinansowania z FGŚP w sytuacji jeśli przedsiębiorca określi we wniosku, że zamierza skorzystać ze zwolnień w opłacaniu składek na ZUS?
- Czy ocena spadku obrotów dokonywana jest wyłącznie w chwili składania wniosku?
- Pracodawca zatrudnia 4 tys. pracowników, interesuje go przestój ekonomiczny i jednocześnie obniżenie wymiaru czasu pracy dla tych samych pracowników w różnych miesiącach, czy może złożyć 3 wykazy pracowników za każdy miesiąc osobno, jak to zrobić? Czy jeden pracodawca może wystąpić o pomoc np. 1m-c obniżony wymiar czasu pracy, a za 2 m-ce przestój?
- Jak wyliczyć okres 3 -ech miesięcy objęty dofinansowaniem, wówczas gdy wniosek jest składany nie od 1-ego dnia miesiąca tylko w trakcie miesiąca. Np. wniosek składany 10 kwietnia to przedsiębiorca może wnioskować okres 10.04 do 9.07.2020 r.?
- Przedsiębiorca chciałby, aby jedna grupa pracowała na przestoju i w tym czasie druga grupa byłaby na obniżeniu, a w następnym miesiącu na odwrót, ta grupa która była na przestoju będzie na obniżeniu, a ta grupa co była na obniżeniu będzie na przestoju. Czy istnieje taka możliwość?
- Czy Przedsiębiorca, zatrudniający pracowników, który ubiega się o dofinansowanie wynagrodzeń z art. 15g ust. 10 (obniżenie wymiaru czasu pracy), może obniżyć czas pracy przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia, ponieważ przedsiębiorca nie wie czy pracownicy wyrażą zgodę na obniżenie wynagrodzenia?
- Czy w przypadku, gdy osoba będzie przebywała na zasiłku chorobowym, to czy pracodawca może objąć ją porozumieniem dotyczącym obniżenia wymiaru czasu pracy i wnioskować o dofinansowanie do jej wynagrodzenia, w sytuacji gdy pobiera zasiłek z ZUS?
- Czy przedsiębiorca, który złożył do WUP wniosek o przyznanie świadczeń np. 06.04.2020 r. dołączając Porozumienie zawarte dnia 01.04.2020 r. i zaznaczając we wniosku że wnosi o przyznanie świadczeń od 01.04.2020 r. – otrzyma świadczenia za okres maks. 3 m-cy przypadających od daty 06.04.2020 r. czy od wnioskowanej daty 01.04.2020 r.?
- Czy w przypadku przedsiębiorcy, który złożył do WUP wniosek o przyznanie świadczeń dołączając Porozumienie zawarte np. dnia 15.04.2020 r. i zaznaczając we wniosku że wnosi o przyznanie świadczeń od 15.04.2020 r. – pierwszy miesiąc (15-30.04.2020 r.) należy traktować jako pełny miesiąc?
- Czy przedsiębiorca który ubiega się o dofinansowanie wynagrodzeń może ująć pracownika zatrudnionego od 01.04 2020 r. (umowę zawarto 20.03.2020), jeżeli tak to jak należy wypełnić „Wykaz pracowników uprawnionych do świadczeń wypłacanych z FGŚP”?
- Czy będą składane wykazy przez pracodawców co miesiąc, tak jak to było przy poprzedniej ustawie?
- W par. 1 pkt. 2 umowy jest mowa o przekazywaniu pracodawcy pieniędzy w równych ratach? A co zrobić jeśli wniosek do WUP wpłynie w połowie kwietnia?
- Kwota wynagrodzenia z miesiąca poprzedzającego w wykazie – jaką kwotę brutto należy wpisać? Czy kwotę z umowy, czy rzeczywiście należną za III/20 np. łącznie z premią uznaniową. Co z osobami , które w miesiącu III/20 były na zwolnieniu i otrzymywały zasiłek z ZUS?
- Czy jeżeli w trakcie pobierania dofinansowania do wynagrodzenia będziemy musieli zwolnić np. 10 pracowników z 300, na które firma otrzymała dofinansowanie z FGŚP, to czy trzeba będzie zwrócić całe dofinansowanie na 300 pracowników, czy tylko dofinansowanie za 10 pracowników wraz z odsetkami referencyjnymi?
- Czy dofinansowanie przysługuje na pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim płatnym jako wynagrodzenie chorobowe? Czy dofinansowanie przysługuje na pracowników, którzy przebywają na dłuższym zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą płatnym jako zasiłek chorobowy? Czy dofinansowanie przysługuje na pracowników, którzy przebywają na urlopie macierzyńskim?
- Czy jak złożę wniosek na 3 miesiące to będzie można się wycofać np. z przestoju (bo zmieni się koniunktura i ruszy produkcja w drugim miesiącu przestoju)? Czy wtedy możemy zmodyfikować wniosek?
- Jakie są konsekwencje błędnego wypełnienia wniosku (np. błędnie objęto niektórych pracowników wnioskiem)?
- Czy w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy zatrudnieni nim objęci mogą pracować w nadgodzinach, w razie takiej potrzeby, która nie była wcześniej znana i przewidywana? Co z limitem nadgodzin dla zatrudnionych w niepełnym wymiarze, który pracodawca ma obowiązek uzgodnić z załogą, związkiem zawodowym, a do tej pory nie został ustalony?
- Czy można zawrzeć umowę na część miesiąca?
- Czy można złożyć wnioski i do FGŚS i do starosty, a po otrzymaniu z jednego z nich zrezygnować?
- Czy słusznie uważamy, że spadek ilości towarów sprzedanych w lutym i marcu 2020, w stosunku do liczby towarów sprzedanych w tym samym okresie w roku 2019 o 22,77% powoduje, że został spełniony warunek spadku obrotów gospodarczych w ujęciu ilościowym, o którym mowa w ustawie o epidemii covid19.z dn. 31.03.2020 r.? Ilość towarów sprzedanych określiliśmy zliczając wartości liczbowe w polu ilość na wszystkich dokumentach sprzedaży, w takim samym okresie 60 dni w roku 2020 i 2019 .
- Firma chciałaby skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń. Co z pracownikiem, który w momencie składania wniosku przebywał już na zasiłku chorobowym płatnym z ZUS?- czy wykazywać go w zestawieniu? Co z pracownikiem, który w momencie składania wniosku przebywał na zwolnieniu lekarskim płatnym ze środków pracodawcy tj. wynagrodzenie za czas choroby ? – czy wykazywać go w zestawieniu? Co jeśli w okresie dofinansowania pracownik zachoruje a pracodawca będzie musiał wypłacić wynagrodzenie za czas choroby – jaką wartość wynagrodzenia wtedy brać pod uwagę , czy standardowo tak jak przy ustalaniu wynagrodzenia za czas choroby tj. wynagrodzenie średnie z 6 lub 12 miesięcy ?
Informacje
Stan prawny
04.05.2020
Czas trwania:
1 godzina 35 minut
Certyfikat:
TAK
Materiały:
TAK
-
Oglądaj
-
Wykład1.1
-
Wykład1.2
-
Wykład1.3
-
Wykład1.4
-
Wykład1.5
-
Wykład1.6
-
Wykład1.7
-
Wykład1.8
-
Wykład1.9
-
Wykład1.10
-
Wykład1.11
-
Wykład1.12
-
Wykład1.13
-
Wykład1.14
-
Wykład1.15
-
Wykład1.16
-
Wykład1.17
-
Wykład1.18
-
Wykład1.19
-
Wykład1.20
-
Wykład1.21
-
Wykład1.22
-
Wykład1.23
-
Wykład1.24
-
Wykład1.25
-
Wykład1.26
-
Wykład1.27
-
Wykład1.28
-
Wykład1.29
-
Wykład1.30
-
Wykład1.31
-
Wykład1.32
-
Wykład1.33
-
Wykład1.34
-
Wykład1.35
-
Wykład1.36
-
Wykład1.37
-
Wykład1.38
-
Wykład1.39
-
Wykład1.40
-
Wykład1.41
-
Wykład1.42
-
Wykład1.43
-
Wykład1.44
-
Wykład1.45
-
Wykład1.46
-
Wykład1.47
-
Wykład1.48
-
Wykład1.49
-
Wykład1.50
-
Wykład1.51
-
Wykład1.52
-
Wykład1.53
-
Wykład1.54
-
Wykład1.55
-
Wykład1.56
-
Wykład1.57
-
Wykład1.58
-
Wykład1.59
-
Wykład1.60
-
Wykład1.61
-
Wykład1.62
-
Wykład1.63
-
Anna Kubicz
Doradca Podatkowy
Anna jest doradcą podatkowym i Partnerem Zarządzającym w Kancelarii LTCA. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych kancelariach prawnych i podatkowych, doradzając przy skomplikowanych transakcjach gospodarczych. Koncentruje się na doradztwie z zakresu podatków dochodowych ze szczególnym uwzględnieniem cen transferowych i analiz benchmarkigowych. Zarządzała ponad 300 projektami z zakresu TP. Anna z powodzeniem wdrażała również projekty z zakresu raportowania schematów podatkowych (MDR) oraz systemów compliance. Wykładowca na ponad 300 szkoleniach z zakresu cen transferowych, podatków CIT i VAT, MDR oraz compliance. Regularnie publikuje w prasie branżowej i specjalistycznej. Włada biegle językiem angielskim.