Zmiana progów raportowania ESG
- Wysłane przez Autor: Jakub Orłowski
- Kategorie Aktualności podatkowe
- Data 12 styczeń 2026
W czwartek, 8 stycznia, opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju. Celem projektu jest wdrożenie uproszczeń przewidzianych w unijnej dyrektywie CSRD, wprowadzonych w ramach pakietu legislacyjnego „Omnibus I”.
Pierwotnie dyrektywa CSRD zakładała etapowe wdrażanie obowiązku raportowania ESG:
- od 2024 r. – dla największych jednostek już obecnie zobowiązanych do ujawniania informacji niefinansowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości (duże jednostki zainteresowania publicznego zatrudniające powyżej 500 pracowników),
- od 2025 r. – dla pozostałych dużych jednostek, które dotychczas nie były objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego,
- od 2026 r. – dla małych i średnich spółek giełdowych, przy czym podmioty te mogą skorzystać z opcjonalnego okresu przejściowego i odroczyć obowiązek raportowania do 2028 r.
Najważniejszą zmianą, która powinna zostać transponowana do polskiego porządku prawnego, jest zwiększenie progu z 500 osób do jednostek, w których zatrudnienie przekracza 1000 osób, a przychody netto ze sprzedaży przekraczają 450 mln euro. Ponadto, państwa członkowskie mogą zwolnić największe przedsiębiorstwa zobowiązane do raportowania za lata 2024 – 2027, w zakresie raportowania za lata 2025 i 2026.
Może Cię zainteresować
Darowizna od najbliższej rodziny przy przelewie od podmiotu trzeciego – co z podatkiem?
10
luty
2026

