Znamy założenia do projektu ustawy o dotacjach na proekologiczne inwestycje
- Wysłane przez Autor: Andrzej Surowiński
- Kategorie Aktualności podatkowe
- Data 9 lipiec 2026
30 czerwca 2026 r., opublikowane zostały założenia do projektu ustawy o udzielaniu wsparcia na projekty inwestycyjne oparte na technologiach neutralnych emisyjnie (UC156), mającego implementować komunikat Komisji Europejskiej „Pakt dla czystego przemysłu: wspólny plan działania na rzecz konkurencyjności i dekarbonizacji - Pakt dla czystego przemysłu (COM(2025) 85 final)”. Komunikat wyznaczył warunki, na jakich państwa członkowskie UE mogą udzielać pomocy publicznej przedsiębiorstwom w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i przekształcania gospodarki UE zgodnie z jej celami klimatycznymi.
Celem rozwiązań jest przede wszystkim:
- szybszy rozwój sektora OZE (odnawialnych źródeł energii),
- dekarbonizacja przemysłu,
- wsparcie dla wytwarzania czystych technologii (technologii zeroemisyjnych).
Polska, w zakresie projektów opartych na technologiach neutralnych emisyjnie, może wdrażać programy pomocowe wspierające:
- produkcję i magazynowanie energii odnawialnej (OZE),
- technologie wodorowe, CCS, geotermalne, bateryjne,
- rozwój infrastruktury elektroenergetycznej,
- przemysłowe procesy dekarbonizacji,
- produkcję kluczowych komponentów i surowców dla czystych technologii.
Dotacje dla proekologicznych przedsiębiorców
Regulacje opracowane przez Ministra Finansów i Gospodarki Andrzeja Domańskiego przewidują możliwość przyznawania dotacji celowych (pomocy dla projektów inwestycyjnych opartych na technologiach neutralnych emisyjnie), przysługujących przedsiębiorcom, którzy zobowiążą się do:
- poniesienia kosztów kwalifikowalnych w kwocie stanowiącej co najmniej równowartość 110 milionów euro,
- utworzenia co najmniej 50 nowych miejsc pracy w związku z realizacją projektu z zakresu czystych technologii, oraz
- spełnienia co najmniej 5 warunków uzupełniających.
Warunkiem otrzymania dotacji jest również utrzymywanie projektu proekologicznego przez co najmniej 5 lat (lub 3 lata w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw).
Preferencja podatkowa
Przedsiębiorcy spełniający powyższe wymagania mają zostać wsparci także zwolnieniem od podatku dochodowego, dotyczącym zarówno dochodów osiąganych przez osoby prawne jak i osoby fizyczne.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2026 r.
Autor: Andrzej Surowiński
