Czy próbna produkcja to badania i rozwój w kontekście ulgi B+R?
- Wysłane przez Andrzej Surowiński
- Kategorie CIT PIT Aktualności podatkowe
- Data 15 grudzień 2025
B+R
Ulga B+R jest preferencją podatkową pozwalającą przedsiębiorcom na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Wydatki te powinny służyć opracowywaniu oraz wprowadzaniu nowych lub istotnie ulepszonych produktów, procesów czy usług. Wymieniono je w katalogu ustawy o PIT i CIT jako tzw. koszty kwalifikowane. Są nimi np. wynagrodzenia, materiały, surowce.
🤔 Czy wydatki na próbną produkcję stanowią koszt kwalifikowany?
W sprawie, której dotyczył wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2025 r. sygn. II FSK 265/23, Spółka zamierzała opracować nową technologię przemysłowej produkcji wysokiej jakości sałaty o zredukowanej do poziomu dolnej granicy oznaczalności zawartości azotynów i azotanów. Projekt obejmuje badania przemysłowe i prace rozwojowe, których rezultatem będzie znacząco ulepszony produkt. W ramach realizacji projektu:
- zbudowana zostanie linia pilotażowa do przeprowadzenia symulacji,
- odbędą się testy w warunkach rzeczywistych,
- przeprowadzona zostanie próbna produkcja,
- niewielka partia produktu wprowadzona zostanie na rynek.
Spółka w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych będzie ponosiła m.in. koszty:
- odpisów amortyzacyjne od środków trwałych i WNiP używanych w projekcie,
- koszty osobowe (wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo- rozwojowych i należności z tytułu umów o dzieło oraz umów zlecenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne finansowanymi przez Spółkę).
NSA w orzeczeniu stwierdził, że etapy projektu związane z próbną produkcją, w tym sprzedaż produktu testowego, nie mieszczą się w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Sąd wskazał, iż zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT działalność B+R oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań. Próbna produkcja nie wymaga zastosowania nowych technik i nowych maszyn, a jej podstawowym celem nie jest dalsze udoskonalanie wyrobów, lecz uruchomienie produkcji. W związku z powyższym nie powinna być traktowana jako prace badawczo-rozwojowe.
Andrzej Surowiński
Andrzej ukończył studia magisterskie na kierunku Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W trakcie studiów interesował się przede wszystkim zagadnieniami z zakresu podatków VAT, CIT oraz PIT, a praca magisterska została poświęcona tematowi opodatkowania klubów sportowych. Obecnie przygotowuje się do części ustnej egzaminu na doradcę podatkowego.
