KOLEJNY KORZYSTNY WYROK DOTYCZĄCY POŻYCZEK
- Wysłane przez Adrian Kęmpiński
- Kategorie Short
- Data 2 sierpień
Dziś omówimy wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 czerwca 2024 r., sygn. I SA/Łd 251/24, który dotyczy opodatkowania pożyczek, które spółki na estońskim CIT udzielają swoim podmiotom powiązanym.
Najpierw wprowadzenie.
Od samego początku istnienia estońskiego CIT Fiskus jest zdania, że skoro ustawodawca, definiując ukryty zysk, wskazał jako przykładowe świadczenie będące ukrytym zyskiem właśnie pożyczkę udzieloną podmiotowi powiązanemu, to każda taka pożyczka podlega opodatkowaniu ryczałtem.
(tak interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2023 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.545.2023.3.IN).
Sądy administracyjne prezentują niejednolite stanowiska.
Część sądów, tak jak Fiskus, twierdzi, że każdą pożyczkę udzieloną przez spółkę opodatkowaną estońskim CIT podmiotowi powiązanemu, należy opodatkować (wyr. WSA w Poznaniu z 25 kwietnia 2024 r., sygn. I SA/Po 122/24).
Odmiennie twierdził dotychczas WSA w Gliwicach (tylko ten Sąd), że jeśli dana pożyczka nie została udzielona w związku z prawem do udziału w zysku, wówczas nie podlega opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków (wyroki w sprawach: I SA/Gl 93/23 I SA/Gl 1566/23).
Jeszcze w czerwcu 2024 r. stanowisko analogiczne do gliwickiego WSA zajął WSA w Łodzi. W wyroku o sygn. I SA/Łd 251/24
Sąd stwierdził, że za uzasadnione należy uznać takie rozumienie cytowanego przepisu (art. 28m ust. 3 pkt 1), w myśl którego pożyczka udzielona przez podatnika wymienionym podmiotom stanowi ukryty zysk, jeśli jest wykonana w związku z prawem do udziału w zyskach.
Zatem z powyższej definicji (ukrytych zysków) wynika, że wymienione w nim świadczenia stanowią ukryty zysk pod warunkiem, że są wykonane w związku z prawem do udziału w zyskach.
Zdaniem WSA w Łodzi (podobnie do poglądów WSA w Gliwicach), nie można uznać każdej pożyczki udzielonej przez spółkę na estońskim CIT podmiotom powiązanym za ukryty zysk. Opodatkowaniu jako ukryty zysk podlega tylko taka pożyczka, która została udzielona w związku z prawem do udziału w zysku.
To czy pożyczka została udzielona w związku z prawem do udziału w zysku, czy nie, rozstrzygać będą organy kontrolujące podatników.
Niemniej jednak należy docenić taką wykładnię przepisów, która odchodzi od tej nakazującej niejako automatycznie opodatkować każdą z udzielanych pożyczek.
W tym wątku kluczowe będą wyroki NSA, na które musimy jeszcze trochę poczekać.
Adrian Kęmpiński
Adrian jest doradcą podatkowym i radcą prawnym. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z prawem podatkowym związany od 2019 roku i w tym czasie pracował dla największych kancelarii podatkowych w województwie Kujawsko – Pomorskim, w których uczestniczył w licznych projektach restrukturyzacyjnych dotyczących spółek prawa handlowego. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe.