Nie zapłacimy podatku od krasnali ogrodowych
- Wysłane przez Grzegorz Niebudek
- Kategorie Short
- Data 1 sierpień
Ufff… 😉 nie będzie podatku od nieruchomości od krasnali ogrodowych, jak również od grilla, takiego murowanego, w ogrodzie (to chyba dla nas szczególnie istotne, bo przecież mamy środek sezonu)❗
❌ Spać spokojnie mogą również właściciele wodotrysków, nimf, amorków, pergoli, czy oczek wodnych. Piaskownice, ławki, huśtawki i drabinki, też bez podatku.
To chyba dobre informacje, prawda❓
Przypomnę, od 2025 r. ustawa o podatku od nieruchomości zostanie zmieniona. Prace nad projektem trwają, zaś planowane zmiany wzbudzają kontrowersje. Nie ma się co dziwić, tak to zazwyczaj bywa, gdy są zmiany.
Ministerstwo Finansów wydało komunikat w którym uspokaja podatników, to bardzo miłe. Poniżej treść komunikatu:
„W odniesieniu do wprowadzających w błąd doniesień prasowych (Auć ❗ W kogo jest wymierzony ten "prawy sierpowy"? Doradcy czy dziennikarze?), dotyczących rozszerzenia zakresu podatku od nieruchomości na tzw. obiekty małej architektury, w tym krzyże i inne niewielkie obiekty, Ministerstwo Finansów informuje, że:
✔️ Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają obecnie wyłącznie grunty, budynki i budowle, przy czym budowle wyłącznie wtedy gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
❌ Tym samym obiekty małej architektury, zarówno te związane z kultem religijnym, jak i inne stanowiące element architektury ogrodowej: wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej jak: piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, ze względu na to, że nie są wymienione jako przedmiot podatku, nie podlegają opodatkowaniu.”
Świetne wiadomości 😀
A tak na serio, niezależnie od ostatecznego kształtu ustawy, spore zmiany w podatku od nieruchomości są faktem i zaczną obowiązywać w styczniu 2025 r. Warto się spokojnie przygotować, zaplanować weryfikację obiektów, zarezerwować czas, czy zewnętrznych doradców.
Niezależnie od tego, czy w ostatecznym rozrachunku będziemy płacić podatek od huśtawek i krasnali 😉
Grzegorz Niebudek
Grzegorz jest adwokatem i doradcą podatkowym oraz Partnerem Zarządzającym w Kancelarii LTCA. Ukończył prawo na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Doświadczony ekspert z zakresu prawa podatkowego, laureat prestiżowych rankingów Rzeczypospolitej i Dziennika Gazeta Prawna w kategorii spory podatkowe, jak również w kategorii VAT i PIT. Grzegorz realizował wiele projektów doradczych, obejmujących planowanie podatkowe, zarządzenie ryzykiem prawnym i podatkowym, procesy restrukturyzacyjne oraz audyty podatkowe. Jako specjalista w zakresie procedury podatkowej z sukcesami prowadzi dziesiątki postępowań przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi oraz reprezentuje Klientów w skomplikowanych postępowaniach karnoskarbowych. Wykładowca na ponad 800 szkoleniach z zakresu prawa i podatków, restrukturyzacji oraz procedury podatkowej. Regularnie publikuje w prasie branżowej i specjalistycznej. Włada biegle językiem angielskim.