PRZEKSZTAŁCENIE W ESTOŃSKIM CIT TYLKO POZORNIE BEZ PODATKU
- Wysłane przez Adrian Kęmpiński
- Kategorie Short
- Data 30 lipiec
W estońskim CIT są sytuacje, z którymi wiąże się konieczność zapłaty podatku. Jedną z takich sytuacji jest przekształcenie.
Występuje nawet podatek od dochodu z przekształcenia (art. 7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT).
Podatnicy powstali w wyniku przekształcenia spółki, których pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem podlegania pod ryczałt, obowiązani są do rozpoznania dochodu z przekształcenia, opodatkowanego stawką 19%.
Jak liczyć dochód z przekształcenia?
Jest kwota odpowiadająca sumie nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień (określanymi na dzień przekształcenia).
Dochód z przekształcenia nie dotyczy spółek, które przekształcenia dokonały, będąc opodatkowanym estońskim CIT.
Na przykład ze spółki komandytowej na estońskim CIT w spółkę z o.o., która kontynuuje opodatkowanie ryczałtem.
Samo przekształcenie spółki opodatkowanej ryczałtem nie pozbawia prawa do tej formy opodatkowania.
Obie powyższe kwestie potwierdzają najnowsze interpretacje podatkowe, np. interpretacja indywidualna DKIS z dnia 18 lipca 2024 r., nr 0111- KDIB1-2.4010.305.2024.1.MK.
Czy to oznacza, że przekształcenia w modelu estońskim nie są w ogóle opodatkowane?
Nie do końca. Istnieje jeszcze tzw. dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku (art. 28m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).
On, na zasadach analogicznych do dochodu z przekształcenia opodatkowuje wszelkie restrukturyzacje spółek, które już są opodatkowane estońskim CIT.
O ile zatem spółka opodatkowana ryczałtem, w następstwie przekształcenia nie podlega opodatkowaniu dochodem z przekształcenia, o tyle może (nie musi) podlegać opodatkowaniu dochodem z tytułu zmiany wartości składników majątku.
Adrian Kęmpiński
Adrian jest doradcą podatkowym i radcą prawnym. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z prawem podatkowym związany od 2019 roku i w tym czasie pracował dla największych kancelarii podatkowych w województwie Kujawsko – Pomorskim, w których uczestniczył w licznych projektach restrukturyzacyjnych dotyczących spółek prawa handlowego. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe.