Rabat nie jedno ma imię
- Wysłane przez Daniel Więckowski
- Kategorie Short
- Data 29 lipiec
Wszyscy nieszczególnie dobrze wspominamy zmiany w podatku od towarów i usług, wprowadzone od 2021 r. pakietem hasztag#SlimVAT_1.
Mowa oczywiście o fakturach korektach „in minus”, czyli obniżających podstawę opodatkowania, najczęściej poprzez przyznany rabat. Dążąc do unowocześnienia przyjętych rozwiązań, Ministerstwo Finansów postanowiło odejść od przysłowiowych „żółtych karteczek”, na rzecz swoistego występu hasztag#Cosplay. Sprzedawca odgrywać ma rolę archiwisty, który każde zdarzenie, nazwane uzgodnieniem i wykonaniem uzgodnienia, musi udokumentować i zarchiwizować na co najmniej 6 lat. Kupujący z kolei, przebrać musi się, prawdopodobnie, w XIX-wiecznego detektywa, rodem z powieści Agathy Christie.
Zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, sprzedawca obniża podstawę opodatkowania poprzez wystawienie faktury korygującej, pod warunkiem posiadania dokumentacji, z której wynika, że:
1) Uzgodnił z nabywcą warunki obniżenia wynagrodzenia oraz
2) Warunki te zostały spełnione a
3) Faktura korygująca zgodna jest z posiadaną dokumentacją.
Z kolei, nabywca obowiązany jest do obniżenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki do obniżenia zostały spełnione (bez względu oczywiście na to, czy otrzymał od sprzedawcy fakturę korygującą, czy też nie).
Dwie krótkie dygresje:
- dzięki rozwiązaniom hasztag#KSeF cały proces korygowania hasztag#VAT należnego i naliczonego miał być wreszcie urealniony (taka trochę podróż w czasie do 2020 r.), więc wszyscy czekamy co się dalej będzie działo z tym projektem;
- podczas szkoleń, które mam przyjemność prowadzić, często pytam słuchaczy, czy w ich firmie była już kontrola podatkowa albo nawet czynności sprawdzające, które dotyczyłyby sposobu rozliczeń faktur korygujących pod rządami SlimVAT_1 – odpowiedź jest raczej oczywista 😊
Dzisiejsze wydanie Dziennik Gazeta Prawna opisuje bardzo ciekawe orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące właśnie rabatów, ale w bardzo szczególnej formie – rabatów naturalnych (towarowych) .
hasztag#NSA przyznał rację podatnikowi, który uznał, że jeżeli uzgodnił z klientem (kupującym), że po przekroczeniu określonych progów zakupowych, przyznała będzie klientowi rabat – w formie rzeczowej, a więc dodatkowych sztuk towaru, to będziemy mieć tu do czynienia z rabatem (a więc faktura korygująca i obniżenie VAT należnego), a nie – jak chciał hasztag#DKIS – z nieodpłatną dostawą towarów.
Jeśli więc Twoja organizacja, Czytelniku, stosuje różnego rodzaju programy premiowe, rabatowe, wydając „gratisy” po przekroczeniu odpowiednich targetów przez klienta – proponuję rozważyć konkretną zmianę modelu. Rabat towarowy będzie bardziej korzystny z perspektywy hasztag#VAT.
Daniel Więckowski
Daniel jest doradcą podatkowym i Partnerem Zarządzającym w Kancelarii LTCA. Ukończył prawo na Uniwersytecie Szczecińskim oraz jest w trakcie studiów doktoranckich na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Od 2011 roku wykonuje zawód doradcy podatkowego, wcześniej pracował w administracji skarbowej, reprezentując Polskę między innymi w panelach podatkowych Grupy Wyszehradzkiej oraz Grupy Państw Morza Bałtyckiego. Specjalizuje się w podatkach CIT i VAT oraz w podatku od nieruchomości. Doradzał firmom z branży nieruchomościowej, automotive, transportowej, FCMG oraz IT. Reprezentował klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Daniel jest również ekspertem z obszaru planowania i restrukturyzacji podatkowej – z powodzeniem wdrożył dziesiątki projektów restrukturyzacyjnych. Doświadczony wykładowca, przeprowadził ponad 500 szkoleń z zakresu podatków i restrukturyzacji. Autor wielu publikacji na temat opodatkowania działalności firm w Polsce. Włada biegle językiem angielskim.