DAC7 a wynajem sprzętu sportowego
- Wysłane przez Maria Krzywińska
- Kategorie Aktualności podatkowe
- Data 14 marzec
Dyrektywa DAC7, implementowana do polskiego prawa, wprowadza nowe obowiązki raportowe dla operatorów platform internetowych. Jak wynika z najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDSB1-2.4019.11.2024.2.MD), również wynajem sprzętu sportowego i turystycznego podlega tym regulacjom. Dotyczy to m.in. nart, snowboardów, kajaków czy desek surfingowych.
Co podlega raportowaniu w ramach DAC7?
Obowiązek raportowania wynika ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami i dotyczy mi.in operatorów platform umożliwiających odpłatne udostępnianie środków transportu. Kluczowe jest tutaj szerokie podejście do definicji "środka transportu" – zgodnie z interpretacją KIS, obejmuje ono nie tylko pojazdy mechaniczne, ale również sprzęt sportowy pozwalający na przemieszczanie się, takie jak:
- deski SUP, deski snowboardowe, deski do surfingu (w tym: kitesurfingu, windsurfingu; tradycyjne i elektryczne),
- hulajnogi (tradycyjne i elektryczne),
- kajaki, pontony, kampery,
- sanki (w tym letnie), łyżwy (w tym hokejowe), narty (w tym zestawy skiturowe),
- rowery (tradycyjne lub elektryczne; dla dzieci lub dorosłych; miejskie, górskie, szosowe, crossowe lub gravelowe),
- przyczepki (w tym: rowerowe, bagażowe lub narciarskie),
- żaglówki, motorówki, katamarany.
Jak wskazuje Dyrektor KIS raportowaniu nie podlegają jednak żagle oraz pędniki, gdyż nie stanowią środka transportu, z uwagi na to, że są jedynie ich częściami składowymi, a same w sobie nie mogą służyć przemieszczaniu się.
Wnioskodawca interpretacji argumentował, że deski surfingowe, snowboardowe, sanki czy łyżwy powinny być wyłączone z obowiązku raportowania, ponieważ są używane wyłącznie do celów sportowych i rekreacyjnych. Dyrektor KIS nie podzielił tej opinii – uznał, że definicja „środka transportu” nie odnosi się do przeznaczenia sprzętu, lecz do jego zdolności do przemieszczania użytkownika.
Podsumowanie
Interpretacja Dyrektora KIS wskazuje, że obowiązki wynikające z DAC7 obejmują szeroką gamę sprzętu sportowego. Platformy internetowe, które umożliwiają wynajem sprzętu sportowego i turystycznego, muszą przekazywać Szefowi KAS informacje o najemcach oraz transakcjach.
Maria Krzywińska
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła studia magisterskie na kierunku doradztwo podatkowe. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach dotyczących głównie podatków dochodowych, obejmujących bieżące doradztwo podatkowe.