Płatnicy techniczni WHT - zwolnienie z P&R przedłużone o 2 lata
- Wysłane przez Autor: Diana Guzek
- Kategorie WHT
- Data 23 sierpień 2026
Płatnicy techniczni, czyli domy maklerskie oraz banki prowadzące działalność maklerską, jeszcze przez ponad dwa lata mogą korzystać z wyłączenia z obowiązku stosowania mechanizmu pay and refund w podatku u źródła. Ministerstwo Finansów i Gospodarki planuje przedłużyć obowiązujące preferencje do końca 2028 r. Rozwiązanie ma być pomostem do czasu wdrożenia w Polsce dyrektywy FASTER i wprowadzenia nowych zasad poboru oraz zwrotu podatku od dywidend z akcji znajdujących się w obrocie publicznym.
Płatnicy techniczni a podatek u źródła
Zasadniczo przepisy dotyczące podatku u źródła nakładają szczególne obowiązki na podmioty dokonujące wypłat określonych należności na rzecz zagranicznych podatników. Dotyczy to m.in. dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych.
W przypadku płatników technicznych sytuacja jest jednak szczególna. Dom maklerski lub bank prowadzący działalność maklerską może bowiem występować w procesie wypłaty należności jako podmiot technicznie realizujący płatność, mimo że nie jest rzeczywistym uczestnikiem relacji gospodarczej pomiędzy emitentem a zagranicznym inwestorem.
Problem ten od lat jest przedmiotem regulacji o charakterze czasowym. Kolejne rozporządzenia Ministra Finansów wyłączały płatników technicznych z obowiązku stosowania mechanizmu pay and refund. Aktualnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych przewiduje to wyłączenie do 31 grudnia 2026 r.
Natomiast obecnie planowane jest kolejne przedłużenie tego wyłączenia – tym razem do 31 grudnia 2028 r.
Na czym polega mechanizm pay and refund?
Mechanizm pay and refund został przewidziany w przepisach ustawy o PIT oraz ustawy o CIT.
W uproszczeniu polega on na tym, że w przypadku wypłat określonych należności na rzecz zagranicznego podmiotu powiązanego, po przekroczeniu określonego limitu płatnik jest zobowiązany pobrać podatek według stawki wynikającej z polskich przepisów.
Limit wynosi 2 mln zł w roku podatkowym w odniesieniu do sumy wypłat określonych kategorii należności na rzecz tego samego zagranicznego podatnika.
W przypadku przekroczenia limitu płatnik co do zasady pobiera podatek według stawki krajowej – zasadniczo 19% w przypadku dywidend oraz 20% w przypadku odsetek i należności licencyjnych.
Dopiero po pobraniu podatku możliwe jest dochodzenie jego zwrotu, jeżeli podatnik spełnia warunki zastosowania preferencji wynikającej np. z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo przepisów implementujących unijne dyrektywy.
Mechanizm ten może być szczególnie problematyczny w przypadku płatników technicznych, którzy nie zawsze dysponują informacjami pozwalającymi na przeprowadzenie pełnej weryfikacji zagranicznego inwestora.
Wyłączenie dla płatników technicznych
Od lipca 2022 r. obowiązuje natomiast rozwiązanie wyłączające płatników technicznych z obowiązku stosowania mechanizmu pay and refund w odniesieniu do określonych wypłat.
Wyłączenie obejmuje m.in. domy maklerskie oraz banki prowadzące działalność maklerską, które dokonują wypłat należności objętych regulacjami dotyczącymi podatku u źródła.
Rozwiązanie miało mieć charakter przejściowy. W praktyce jednak termin jego obowiązywania był już kilkakrotnie przesuwany.
Powodem jest przede wszystkim brak docelowego rozwiązania ustawowego, które kompleksowo regulowałoby sposób wykonywania obowiązków WHT przez płatników technicznych.
Kolejne przedłużenie – tym razem do końca 2028 r.
Ministerstwo Finansów i Gospodarki zaproponowało obecnie kolejne przedłużenie obowiązującego wyłączenia.
Zgodnie z projektami rozporządzeń preferencja ma obowiązywać do 31 grudnia 2028 r.
Nie jest to przypadkowa data. Do tego czasu Polska powinna wdrożyć rozwiązania wynikające z dyrektywy FASTER, której termin implementacji przypada na koniec 2028 r.
Oznacza to, że planowane przedłużenie ma w założeniu charakter przejściowy – ma zapewnić płatnikom technicznym możliwość funkcjonowania na dotychczasowych zasadach do momentu wejścia w życie nowych, docelowych regulacji.
Dyrektywa FASTER zmieni zasady poboru WHT
Istotnym elementem zmian będzie implementacja dyrektywy FASTER, która przewiduje m.in. nowe rozwiązania dotyczące poboru podatku u źródła od dywidend wypłacanych w związku z akcjami znajdującymi się w obrocie publicznym.
Docelowo mają zostać wprowadzone mechanizmy pozwalające na zastosowanie preferencji podatkowej już na etapie wypłaty albo na znacznie szybszy zwrot podatku.
W praktyce oznacza to odejście od obowiązującego już od 2022 r. modelu, w którym najpierw pobierany jest podatek według krajowej stawki, a dopiero później podatnik występuje o jego zwrot.
W przypadku dywidend z akcji będących przedmiotem obrotu publicznego mechanizm pay and refund ma więc zostać zastąpiony nowymi procedurami przewidzianymi przez dyrektywę FASTER.
Co z pozostałymi należnościami?
Dyrektywa FASTER nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów związanych z płatnikami technicznymi.
Jej regulacje koncentrują się przede wszystkim na dywidendach z akcji znajdujących się w obrocie publicznym. Tymczasem płatnicy techniczni mogą uczestniczyć również w wypłacie innych należności objętych przepisami o WHT.
W konsekwencji, Ministerstwo Finansów zapowiada, że przy okazji wdrażania dyrektywy FASTER chce również uporządkować sytuację w odniesieniu do pozostałych wypłat dokonywanych przez płatników technicznych.
Przedłużenie obecnego wyłączenia do końca 2028 r. daje ustawodawcy czas na przygotowanie tych rozwiązań.
Co to oznacza dla płatników technicznych?
Dla domów maklerskich i banków prowadzących działalność maklerską przedłużenie wyłączenia oznacza przede wszystkim utrzymanie obecnego modelu rozliczania WHT przez kolejne dwa lata.
Jednocześnie nie należy traktować tego rozwiązania jako definitywnego zwolnienia z obowiązków związanych z podatkiem u źródła.
Jest to rozwiązanie przejściowe, którego funkcjonowanie należy analizować w kontekście szerszej reformy WHT związanej z wdrożeniem dyrektywy FASTER.
Z perspektywy płatników technicznych kluczowe będzie zatem nie tylko śledzenie terminu wejścia w życie projektowanych rozporządzeń, ale również dalszych prac nad implementacją dyrektywy FASTER oraz docelowymi regulacjami dotyczącymi pozostałych kategorii wypłat.
Podsumowanie
Planowane przedłużenie wyłączenia płatników technicznych z mechanizmu pay and refund do końca 2028 r. ma przede wszystkim charakter przejściowy. Pozwala ono domom maklerskim i bankom prowadzącym działalność maklerską uniknąć stosowania mechanizmu poboru podatku według krajowej stawki w sytuacjach, w których pełna weryfikacja zagranicznego inwestora może być problematyczna.
Jednocześnie rok 2028 będzie istotnym terminem dla całego systemu WHT. Wdrożenie dyrektywy FASTER powinno przynieść nowe zasady dotyczące przede wszystkim dywidend z akcji w obrocie publicznym, a także stworzyć impuls do kompleksowego uregulowania sytuacji płatników technicznych w odniesieniu do pozostałych należności.
