Ulga na ekspansję, a targi - jakie wydatki można rozliczyć?
- Wysłane przez Autor: Jakub Orłowski
- Kategorie Aktualności podatkowe
- Data 13 kwiecień 2026
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpił podatnik będący wspólnikiem spółki cywilnej. W celu przedstawienia swojej oferty oraz dotarcia z produktami do grona potencjalnych klientów spółka wykorzystuje różnego rodzaju działania marketingowe, m.in. bierze udział w targach.
W związku z uczestnictwem w targach, w zależności od charakteru, w jakim w nich występuje (jako wystawca lub odwiedzający), spółka ponosi koszty związane z podróżami jej pracowników do miejsca, w którym odbywają się targi, oraz koszty podróży powrotnej. Do pozostałych kosztów należą m.in. stand charges, czyli koszty miejsca, w którym spółka może reklamować swoje produkty i wystawiać materiały reklamowe, lub (w sytuacji gdy uczestniczy w targach jako odwiedzający) koszty wstępu i uczestnictwa w wydarzeniu, a także koszty wytworzenia materiałów reklamowych, broszur produktowych oraz albumów w wersji papierowej i elektronicznej.
Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy koszty działań promocyjnych mogą zostać rozliczone w ramach ulgi prowzrostowej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 marca 2026 r., nr 0115-KDIT3.4011.978.2025.2.PS, stwierdził, że koszty uczestnictwa w targach możliwe do rozliczenia w ramach ulgi prowzrostowej zostały wymienione w art. 26gb ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT. Koszty te nie obejmują wydatków o charakterze ogólnym lub pośrednim, niezwiązanych bezpośrednio z prezentacją lub promocją produktów, ani wydatków dotyczących wydarzeń niemających charakteru targowego.
W związku z powyższym organ uznał, że koszty udziału w targach w charakterze wystawcy, tj. w szczególności:
- koszty biletów lotniczych związane z podróżami pracowników do miejsca, w którym odbywają się targi, oraz koszty podróży powrotnej,
- koszty miejsca, w którym reklamowane są produkty i wystawiane materiały reklamowe (tzw. stand charges),
– można uznać za wydatki, o których mowa w art. 26gb ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT.
Do kosztów takich nie można jednak zaliczyć wydatków związanych z udziałem w targach w charakterze odwiedzającego.
W innej interpretacji indywidualnej z dnia 27 października 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.434.2023.2.AN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z wnioskodawcą w zakresie rozliczenia w ramach ulgi kosztów parkingów w trakcie trwania targów oraz kosztów kolacji z zainteresowanymi, potencjalnymi klientami.
