Estoński CIT – wypłata wynagrodzenia prokurentowi opodatkowana jako ukryty zysk
- Wysłane przez Adrian Kęmpiński
- Kategorie Niskie podatki / CIT estoński
- Data 19 luty
Niestety najnowsza interpretacja indywidualna potwierdza, to co orzekł w 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny – wynagrodzenie wypłacone prokurentowi spółki, będącego jednocześnie podmiotem powiązanym podlega opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków, od pierwszej złotówki – bez zastosowania tzw. limitu pięciokrotności.
W interpretacji indywidualnej z dnia 6 lutego 2025 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.619.2024.3.AJ Dyrektor KIS potwierdził, że wynagrodzenia podmiotu powiązanego – prokurenta, nie stanowi wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, kontraktu menedżerskiego ani stosunku powołania do organów spółki. To oznacza, że w stosunku do tego rodzaju wynagrodzenia nie znajdą zastosowanie przepisy wyłączające powstanie dochodu z tytułu ukrytych zysków (art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT). To z kolei oznacza, że całe wynagrodzenie prokurenta będzie opodatkowane jako dochód z tytułu ukrytych zysków.
Ustawodawca konstruując definicję legalną ukrytych zysków w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT stworzył katalog podmiotów, w stosunku do których uznał za zasadne wprowadzenie opodatkowania dotyczącego wypłaty świadczeń ze względu na pełnione funkcje lub powiązania ze spółka, zaliczając te świadczenia do ukrytych zysków.
Jednocześnie podkreślić należy, że art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, gdzie zdefiniowano pojęcie ukrytych zysków - musi być odczytywany łącznie z ust. 4 tego artykułu, w którym to wskazano co ukrytym zyskiem nie jest.
Zatem w analizowanej sprawie tylko łączne zestawienie obu tych przepisów pozwala na dokonanie prawidłowej wykładni omawianego przepisu.
Analiza art. 28m ust. 3 i 4 ustawy o CIT prowadzi do konkluzji, że świadczenia wykonane z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem jest do udziałowiec, akcjonariusz, wspólnik lub podmiot z nimi powiązany, które nie stanowią wynagrodzeń z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stanowią w całości ukryty zysk.
Omawiana interpretacja indywidualna wpisuje się w niekorzystną linię interpretacyjną organów podatkowych, potwierdzoną także wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mowa o interpretacji indywidualnej z dnia 17 stycznia 2024 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.182.2022.9.AK, w której Dyrektor KIS wykonał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 lipca 2023 r., wydany w sprawie o sygn. II FSK 93/23.
Przypominamy - w lipcu 2023 r. NSA wydał wyrok, który wywołał dyskusję w środowisku przedsiębiorców i specjalistów z zakresu prawa podatkowego. W wyroku tym stwierdzono, że wynagrodzenie prokurenta będącego jednocześnie udziałowcem spółki stanowi ukryty zysk w całości "od pierwszej złotówki" i nie znajdą wobec niego zastosowania wyłączenia w ramach tzw. limitu pięciokrotności wynagrodzeń (art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT).
NSA i teraz konsekwentnie Dyrektor KIS (to była już tylko formalność) stwierdzili, że wynagrodzenie prokurenta nie mieści się w katalogu przychodów, które wyłączone są z ukrytych zysków na podstawie limitu pięciokrotności, ponieważ wynagrodzenie prokurenta "z powołania" stanowi na gruncie ustawy o PIT przychód z innych źródeł.
Limit pięciokrotności stosujemy tylko wobec umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, powołania do organów spółki lub kontraktu menedżerskiego (art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT).
Adrian Kęmpiński
Adrian jest doradcą podatkowym i radcą prawnym. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z prawem podatkowym związany od 2019 roku i w tym czasie pracował dla największych kancelarii podatkowych w województwie Kujawsko – Pomorskim, w których uczestniczył w licznych projektach restrukturyzacyjnych dotyczących spółek prawa handlowego. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe.