KSeF – e-faktura dla podmiotu zagranicznego a sposób doręczenia
- Wysłane przez Kajetan Kubicz
- Kategorie KSEF
- Data 19 maj
Fakt współpracy z podmiotem zagranicznym nie zwalnia nas z obowiązku wystawienia e-faktury w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Ponieważ jednak, podmioty zagraniczne nie mogą być „zmuszane” do korzystania z KSeF, wystawca powinien uzgodnić z kontrahentem sposób udostępnienia e-faktury poza systemem.
Spis treści:
E-faktury wystawiane na rzecz podmiotów zagranicznych, np. z tytułu eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) lub transgranicznego świadczenia usług, będą udostępniane w postaci i w sposób z nimi uzgodniony. Czyli w postaci elektronicznej lub papierowej obejmującej wizualizację e-faktury z KSeF wraz z odpowiednim kodem QR.
Nie oznacza to jednak obowiązku zawierania z podmiotami zagranicznymi odrębnych postanowień w tym zakresie. W omawianym zakresie ma bowiem obowiązywać praktyka zbliżona do oceny dotychczasowego wymogu akceptacji faktury elektronicznej, która pozwala na dorozumiane wyrażenie zgody na określony sposób udostępniania faktury. Ustawodawca nie nakłada zatem na podmioty zagraniczne dodatkowego obowiązku podjęcia czynności w zakresie uzgodnienia sposobu wystawienia faktury, lecz wskazuje, że wybór sposobu udostępnienia faktury może być ustalony z nabywcą w sposób dorozumiany – po przez brak zakwestionowania otrzymywania faktur w danej postaci (np. elektronicznej).
Powyższe nie wyklucza jednak możliwości zawierania odrębnych postanowień lub dedykowanych informacji o sposobie wystawiania i udostępniania e-faktur. Nie tylko w drodze odrębnych porozumień z podmiotami zagranicznymi, w czy w formie aneksowania umów, ale również w sposób uproszczony, zbiorczo. Przykładowo w komunikacji mailowej nadawanej do wszystkich kontrahentów zagranicznych na moment wejścia w KSeF, przez odpowiedni komunikat na stronie internetowej, czy też w informacjach zaszytych w odpowiednich formularzach zamówieniowych lub ogólnych regulaminach wykonywania dostaw/usług. Warto rozważyć takie działanie, aby nasze postępowanie nie budziło wątpliwości.
Kajetan Kubicz
Kajetan jest adwokatem i ekspertem z zakresu podatku VAT oraz Partnerem Kancelarii LTCA. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w jednej z największych kancelarii prawnych w Polsce oraz w międzynarodowej kancelarii doradztwa podatkowego i restrukturyzacyjnego świadcząc usługi bieżącego doradztwa podatkowego oraz uczestnicząc w licznych audytach podatkowych. Specjalizuje się w doradztwie na rzecz Klientów działających w branży budowlanej, transportowej, produkcyjnej oraz handlowej. Obecnie jest odpowiedzialny za bieżące doradztwo prawno-podatkowe, zarówno dla Klientów krajowych, jak i zagranicznych, głównie z obszaru VAT oraz w zakresie ulg podatkowych w podatkach PIT/CIT dotyczących rozwoju i innowacyjności. Jest autorem kilkuset wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych prawa podatkowego oraz o dokonanie klasyfikacji statystycznej towarów i usług. Autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego zwłaszcza w zakresie opodatkowania VAT. Włada biegle językiem angielskim.