Skutki podatkowe transakcji wyrażonych w walutach obcych w kontekście powstawania różnic kursowych
- Wysłane przez Anna Krzyżanowska
- Kategorie Aktualności podatkowe
- Data 27 marzec
Czy transakcje sprzedaży i zakupu w walucie obcej będą prowadziły do powstania różnic kursowych na podstawie art. 15a ust. 2 i 3 Ustawy o CIT?
Z takim pytaniem zwrócił się podatnik będący spółką z o.o., należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej, która oferuje produkty i usługi w zakresie zarządzania danymi w różnorodnych środowiskach operacyjnych, w tym infrastrukturach lokalnych (on-premises), hybrydowych oraz wielochmurowych (multi-cloud). W toku swojej działalności podatnik dokonuje rozliczeń z podmiotami krajowymi i zagranicznymi. W związku z tym Spółka dokonuje transakcji:
- zakupu, w związku z czym otrzymuje faktury wyrażone w walucie obcej. Płatność jest dokonywana z rachunku bankowego Spółki prowadzonego w walucie polskiej. W tym przypadku bank, z którego usług korzysta Spółka, dokonuje przewalutowania kwoty w PLN na walutę obcą i ostatecznie, zapłata następuje więc w walucie obcej;
- sprzedaży, w związku z czym wystawia faktury wyrażone w walucie obcej. Zapłata następuje także w walucie obcej. Należności wynikające z faktur wpływają na rachunek bankowy Spółki prowadzony w polskich złotych, więc w konsekwencji środki te ulegają przekonwertowaniu z waluty obcej na PLN.
Stanowisko podatnika
Zdaniem podatnika w obu przypadkach (zarówno podczas transakcji kupna, jak i sprzedaży), dojdzie do powstania różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT, po stronie spółki.
Organ podatkowy poparł podatnika
18 marca 2025 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną o nr 0114-KDIP2-2.4010.21.2025.1.SJ, w której uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.
Dyrektor podkreślił, że nie są uznawane za różnice kursowe (dla celów podatkowych) różnice wynikające z kursów walut, jeśli, np. zobowiązanie czy należność wyrażone są w walucie obcej a uregulowanie następuje w polskich złotych lub odwrotnie. Tym samym, nie wszystkie różnice kursowe - w wymiarze ekonomicznym - ustalane dla celów rachunkowych i traktowane odpowiednio jako koszt/przychód, uznawane są przez prawo podatkowe za różnice kursowe, ponieważ dla celów podatkowych różnice te powstają wyłącznie w przypadkach wymienionych enumeratywnie w art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT.
Ponadto, w uzasadnieniu wskazano, że „(…) ustawowy katalog zdarzeń prowadzących do realizacji podatkowych różnic kursowych ma charakter zamknięty, wszelkie inne zdarzenia niż wymienione w tym przepisie nie mogą skutkować powstaniem różnic kursowych dla celów podatkowych”.