Termin wdrożenia procedury zgłoszenia naruszeń to jednak 1 stycznia 2025
- Wysłane przez Anna Kubicz
- Kategorie Pozostałe
- Data 21 sierpień 2024
Obowiązek wdrożenia procedury dotyczącej sygnalistów jednak od 1 stycznia 2025
No i doczekaliśmy się kolejnego bałaganu związanego z terminem wdrożenia procedur dotyczących ochrony sygnalistów.
Skąd ten bałagan, stąd, że ponad 3 lata pracy nad projektem ustawy nie wystarczyły na to aby wprowadzić odpowiednie przepisy przejściowe.
A więc jak wygląda sytuacja…
Zgodnie z przepisami, ustawa wchodzi w życie 25 września 2024. Większość firm właśnie ten termin uważało za termin wdrożenia procedury zgłaszania naruszeń.
Sytuacja jednak wygląda nieco inaczej, a wszystko przez przepis, który wskazuje, że liczbę osób wykonujących pracę zarobkową na rzecz podmiotu, który musi wprowadzić procedurę dla sygnalistów, ustala się na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku kalendarzowego.
Skoro więc ustawa wchodzi w życie 24 września 2024, a limity zatrudnienia określone powinny być na 1 stycznia lub 1 lipca, a daty te minęły przed wejściem w życie ustawy, to kolejny termin wypadnie 1 stycznia 2025.
Zgodnie z powyższą interpretacją, firmy powinny mieć wdrożoną procedurę zgłaszania naruszeń, uwaga, 1 stycznia 2025.
Czy to dobra informacja? Dla większości pewnie tak!
Czy wykładania przepisów powinna budzić aż takie wątpliwości i być dokonywana przez Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na zapytania prasy, raczej nie.
No, ale cóż, chyba powinniśmy się już przyzwyczaić do takich kwiatków.
Anna Kubicz
Anna jest doradcą podatkowym i Partnerem Zarządzającym w Kancelarii LTCA. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych kancelariach prawnych i podatkowych, doradzając przy skomplikowanych transakcjach gospodarczych. Koncentruje się na doradztwie z zakresu podatków dochodowych ze szczególnym uwzględnieniem cen transferowych i analiz benchmarkigowych. Zarządzała ponad 300 projektami z zakresu TP. Anna z powodzeniem wdrażała również projekty z zakresu raportowania schematów podatkowych (MDR) oraz systemów compliance. Wykładowca na ponad 300 szkoleniach z zakresu cen transferowych, podatków CIT i VAT, MDR oraz compliance. Regularnie publikuje w prasie branżowej i specjalistycznej. Włada biegle językiem angielskim.