Transakcje ubezpieczeń i reasekuracji – kiedy powstaje obowiązek dokumentacyjny
- Wysłane przez Monika Wnęk
- Kategorie Ceny transferowe
- Data 4 wrzesień 2024
Transakcje ubezpieczeń i reasekuracji nie należą może do najpopularniejszej grupy transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi jednak należy mieć je również na uwadze. Są one jednym ze sposobów zarzadzania ryzykiem wewnątrzgrupowym. Transakcje te zaliczają się do kategorii transakcji finansowych i mogą podlegać obowiązkom dokumentacyjnym na gruncie cen transferowych.
Spis treści
Definicja transakcji wewnątrzgrupowego ubezpieczenia reasekuracji
Określenie wartości dla transakcji ubezpieczeń i reasekuracji
Jak wykazać transakcje ubezpieczeń i reasekuracji w TPR
Definicja transakcji wewnątrzgrupowego ubezpieczenia reasekuracji
Transakcje dotyczące ubezpieczeń wewnątrzgrupowych są traktowane jako jeden ze sposobów zarządzania ryzykiem w grupach międzynarodowych. Standardową praktyką w dużych grupach kapitałowych jest tworzenie wyspecjalizowanych jednostek, znanych jako zależni ubezpieczyciele wewnątrzgrupowi (ang. captive insurance companies). Ich głównym zadaniem jest oferowanie polis ubezpieczeniowych pokrywających ryzyka spółek wchodzących w skład grupy. Rola tych podmiotów może być zróżnicowana. Na przykład, ubezpieczyciele wewnątrzgrupowi mogą zlecać świadczenie niektórych usług ubezpieczeniowych podmiotom zewnętrznym, pełniąc jedynie funkcję pośrednika.
Szczególną formą transakcji wewnątrzgrupowych jest wewnętrzna reasekuracja ubezpieczeniowa. Polega ona na przeniesieniu całości lub części ryzyka ubezpieczeniowego na zewnętrznego reasekuratora w zamian za odpowiednie wynagrodzenie.
Próg dokumentacyjny
Transakcje związane z ubezpieczeniami i reasekuracja należą do kategorii transakcji finansowych. W przypadku transakcji finansowej, lokalna dokumentacja cen transferowych jest sporządzana dla transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym, której wartość przekracza w roku podatkowym 10 000 000 PLN.
Próg dokumentacyjny w przypadku finansowych transakcji kontrolowanych z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. rajem podatkowym) lub zagranicznym zakładem położonym na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, wynosi 2 500 000 PLN.
Określenie wartości dla transakcji ubezpieczeń i reasekuracji
Wartość transakcji ubezpieczeniowej to wartość właściwa dla danej transakcji kontrolowanej. W braku odrębnej regulacji, transakcje dotyczące umów ubezpieczenia lub umów reasekuracji należy, co do zasady ująć analogicznie jak transakcje udzielenia/pozyskania gwarancji lub poręczenia, tj. co do zasady za wartość właściwą w przypadku umów ubezpieczenia przyjąć należy wartość sumy ubezpieczenia. Na takie rozwiązanie wskazuje Informator TPR (TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi, wydanie czwarte, grudzień 2023, MF).
Zgodnie z Informatorem TPR, w umowach reasekuracji, odpowiedzialność reasekuratora wyznacza limit pokrycia reasekuracyjnego, przy czym nie w każdej umowie reasekuracji limit ten występuje. Na rynku ubezpieczeniowym występuje duża różnorodność umów reasekuracyjnych, o zazwyczaj skomplikowanych zasadach rozliczeń pomiędzy cedentem a reasekuratorem. Z tego powodu, za wartość właściwą w transakcjach reasekuracji należy przyjąć łączne wynagrodzenie powiązanego reasekuratora, ustalone na podstawie umowy lub innych dokumentów – w szczególności przypisane z tytułu reasekuracji kwoty składek lub ich części, prowizje, opłaty umowne itp. elementy składowe tego wynagrodzenia.
W przypadku wznowienia umowy ubezpieczenia w trakcie raportowanego okresu należy wskazać wartość sumy ubezpieczenia wynikającą ze wznowionej polisy, która obowiązuje na ostatni dzień okresu raportowanego w Informacji TPR.
W przypadku zawarcia kilku umów ubezpieczenia w trakcie raportowanego okresu należy wskazać łączną kwotę sum ubezpieczenia z zawartych polis z różnymi podmiotami powiązanymi, pod warunkiem, że wszystkie one stanowiły Transakcje kontrolowane o charakterze jednorodnym.
Jak wykazać transakcje ubezpieczeń i reasekuracji w TPR
W informacji TPR transakcje ubezpieczeń i reasekuracji należy wykazać w Kategorii A w zależności czy mamy do czynienia ze stroną przychodową czy kosztową odpowiednio w pozycjach:
Sprzedaż usług ubezpieczeniowych, reasekuracji, usług pośrednictwa ubezpieczeniowego |
1205 |
Zakup usług związanych z ubezpieczeniami (np. ubezpieczenia, reasekuracja, pośrednictwo ubezpieczeniowe) |
2205 |
Podmiotom wewnątrzgrupowym zajmującym się ubezpieczeniami w związku z ich zaangażowaniem w partycypację ryzyk powinno należeć się wynagrodzenie odzwierciedlające wykonywane przez nie faktyczne funkcje, w tym kontrolne, ponoszone ryzyka oraz angażowane aktywa. W grupach kapitałowych podmioty dedykowane do pełnienia funkcji ubezpieczeniowych mogą przejmować ryzka w różnym zakresie, tj. pokrywać polisami całość lub część ryzyk, jak również podzlecać niektóre czynności ubezpieczeniowe. W związku z tym algorytm kalkulacji wynagrodzenia powinien być dostosowany do zaangażowania tych podmiotów w realizacje transakcji ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenia wewnątrzgrupowe analizuje raport „Transfer Pricing Guidance on Financial Transactions inclusive framework on BEPS: Actions 4, 8-10” opublikowany w dniu 11 lutego 2020 r.
Podsumowanie
Transakcje ubezpieczeń i reasekuracji zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi mogą rodzić obowiązek dokumentacyjny na gruncie cen transferowych. Transakcje te należą do kategorii transakcji finansowych, dla których próg dokumentacyjny wynosi 10 000 000 PLN.
Monika Wnęk
Monika jest doradcą podatkowym. Ukończyła finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim oraz na SGH w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobywała w organach administracji skarbowej. Zajmowała się prowadzeniem postępowań podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe.