Transfer aktywów z FIZ do ASI na podstawie „uchwały o nieodpłatnym przeniesieniu aktywów” bez obowiązków z zakresu cen transferowych
- Wysłane przez Monika Lew
- Kategorie Ceny transferowe
- Data 14 listopad
Dnia 13 listopada 2023 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.426.2023.3.PC) dotyczącą obowiązków w zakresie cen transferowych wynikających z transferu aktywów z Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego (FIZ) do Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej (ASI) w sytuacji, gdy przeniesienie ich własności nastąpi na podstawie „uchwały o nieodpłatnym przeniesieniu aktywów”, tj. w trybie przewidzianym w art. 32a ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1103 z późn. zm.).
Pytanie: Czy w odniesieniu do transferu Aktywów z FIZ do ASI, zastosowanie znajdą przepisy o cenach transferowych a FIZ będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych?
Stan faktyczny: Fundusz („FIZ”) jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym oraz działa w formule tzw. funduszu funduszy, tj. inwestujących w fundusze Venture Capital oraz Private Equity prowadzące działalność jako alternatywne fundusze inwestycyjne. FIZ jest funduszem utworzonym i zarządzanym przez P. S.A. (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych: TFI), którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza P. sp. z o.o. Aktywa Funduszu (dalej: „Aktywa”) obejmują w szczególności akcje w polskich spółkach komandytowo-akcyjnych.
Jedynym uczestnikiem FIZ jest Bank Gospodarstwa Krajowego (dalej: „Uczestnik FIZ”). Uczestnik FIZ rozważa transfer Aktywów z FIZ do nowozałożonej spółki mającej status alternatywnej spółki inwestycyjnej (dalej: „ASI”) w trybie przewidzianym w art. 32a ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1103 z późn. zm.; dalej: „USIR”). Zgodnie z procedurą opisaną w ww. przepisie, Uczestnik FIZ w wyniku tego transferu otrzyma udziały w ASI w proporcji, w jakiej był inwestorem w FIZ. Po zrealizowaniu transferu Aktywów FIZ nie będzie już prowadził aktywnej działalności inwestycyjnej, wobec czego może zostać podjęta decyzja o likwidacji FIZ.
Na moment składania wniosku ASI jeszcze nie istnieje, będzie utworzona i zarządzana przez P. sp. z o.o., który jest też podmiotem posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności jako Zarządzający Alternatywnymi Spółkami Inwestycyjnymi.
Wnioski: Zgodnie ze stanowiskiem Organu, przedstawiona do rozstrzygnięcia kwestia sprowadza się do ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajdzie wyjątek przewidziany w art. 11b pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.; „Ustawa o CIT”). Przepis ten zwalnia z obowiązków wynikających z Rozdziału 1a Ustawy o CIT (tj. rozdziału dotyczącego cen transferowych) w sytuacji, gdy cena będąca przedmiotem transakcji kontrolowanej wynika z przepisów ustaw lub wydanych na ich podstawie aktów normatywnych.
Z art. 32a ust. 1 USIR jednoznacznie wynika, że transfer aktywów z FIZ do ASI (przeniesienie ich własności) nastąpi na podstawie „uchwały o nieodpłatnym przeniesieniu aktywów”. Oznacza to, że nieodpłatny transfer aktywów jaki zostanie dokonany z FIZ do ASI nastąpi w wyniku przyjęcia modelu ustawowego stworzonego wyłączenie dla transakcji tego rodzaju. Należy zatem uznać, że cena w analizowanej transakcji transferu aktywów z FIZ do ASI (wynoszącą zero) lub, inaczej to ujmując, brak wynagrodzenia dla FIZ z tego tytułu, wynika wprost z przepisów USIR.
Zatem, w odniesieniu do analizowanej transakcji transferu aktywów z FIZ do ASI, który jest nieodpłatny, co wynika wprost z art. 32a pkt 1 USIR, stwierdzić należy, że transakcja ta nie będzie podlegać przepisom Rozdziału 1a, zgodnie z dyspozycją art. 11b pkt 1 ustawy o CIT.
Do transakcji tej nie znajdą zastosowania przepisy o cenach transferowych, a FIZ nie będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych.
Monika Lew