Wydatki na zakup i wykończenie mieszkania w kosztach?
- Wysłane przez Jakub Orłowski
- Kategorie Aktualności podatkowe
- Data 17 luty
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zwrócił się z wnioskiem o interpretację indywidualną, w zakresie ustalenia czy wydatki na remont i wyposażenie lokalu mieszkalnego oraz odsetki od kredytu zaciągniętego celem nabycia tego lokalu, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów. W interpretacji indywidualnej z dnia 23 stycznia 2025 r., nr 0115-KDWT.4011.147.2024.3.AK, Dyrektor KIS uznał, że kosztem wnioskodawcy mogą być jedynie odsetki i wyposażenie.
Opis zdarzenia przyszłego
Podatnik prowadzi działalność w zakresie doradztwa. W 2023 r. zawarł umowę z kontrahentem, którego siedziba jest znacznie oddalona od miejsca zamieszkania oraz stałego miejsca prowadzenia działalności wnioskodawcy. Z uwagi na charakter świadczonych usług, kilka razy w tygodniu konieczne jest odbywanie długich podróży do miejscowości, w której siedzibę ma kontrahent. W związku z kosztami oraz czasem jakie podatnik poświęca na częste dojazdy, rozważa on zakup mieszkania w pobliżu miejsca świadczenia usług.
Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy wydatki poniesione na odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup i wykończenie mieszkania, remont i wyposażenie mieszkania będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodu w działalności. Jego zdaniem, spełnione został wszystkie przesłanki pozwalające na kwalifikację ich jako kosztów podatkowych.
Co na to fiskus?
Podobnym optymizmem nie wykazał się Dyrektor KIS, który uznał prawidłowość stanowiska wnioskodawcy jedynie w części. Jego zdaniem, odsetki mogą stanowić koszty podatkowe, o ile lokal mieszkalny będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Analogiczny związek musi wystąpić przy wydatkach na zakup wyposażenia (m.in. biurka, stołu, lodówki, klimatyzatora), których wartość początkowa nie przekroczy 10 000 zł.
Odmienne stanowisko Dyrektor KIS wyraził w zakresie wydatków na remont. W pierwszej kolejności zanegował ich charakter jako wydatków na remont, a uznał je za przystosowanie (wykończenie) lokalu mieszkalnego do celów prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z powyższym, nakładów, które podatnik poniesie na przystosowanie lokalu mieszkalnego do używania w działalności gospodarczej nie może zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych działalności. Nie ma również możliwości zaliczenia tych wydatków pośrednio - przez odpisy amortyzacyjne, ponieważ od 1 stycznia 2023 r. nie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych będących lokalami mieszkalnymi.
Jakub Orłowski
Jakub jest konsultantem podatkowym. Obecnie jest studentem V roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Równolegle z nauką zajmuje się tematyką związaną z podatkami. Jego zadania w Kancelarii LTCA opierają się na bieżącym wsparciu doradców podatkowych poprzez sporządzanie opinii podatkowych, wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych, a także poprzez research. Ponadto zajmuje się opracowaniem materiałów wykorzystywanych na szkoleniach i webinarach. Biegle posługuje się językiem angielskim.