Zwrot kosztów za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych – Skarbówka nadal nie zmienia zdania
- Wysłane przez Maria Krzywińska
- Kategorie Aktualności podatkowe
- Data 15 luty
Już w poprzednim artykule „Zwrot kosztów za prywatne auto wciąż budzi wątpliwości podatkowe” zwracaliśmy uwagę na dynamiczną i niejednolitą linię interpretacyjną dotyczącą zwrotu kosztów za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych. Wydawało się, że korzystny wyrok NSA z 14 września 2023 r. (sygn. II FSK 2632/20), w którym sąd uznał, że zwrot kosztów nie powoduje powstania przychodu po stronie pracownika, może być przełomem i dać nadzieję podatnikom na zmianę niekorzystnej linii orzeczniczej. Po korzystnym wyroku jednak NSA wydał wiele wyroków niekorzystnych dla podatników, przykładowo: wyrok z 12 października 2023 r., sygn. akt II FSK 397/22, wyrok z 10 lipca 2024 r., sygn. akt II FSK 1329/2, wyrok z 6 października 2023 r., sygn. akt I FSK 294/21,wyrok z 12 października 2023 r., sygn. akt II FSK 397/22.
Najnowsza interpretacja indywidualna z 6 lutego 2025 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.953.2024.2.DJ) również pokazuje, że skarbówka nie zmienia swojego stanowiska i wciąż uznaje zwrot kosztów za „kilometrówkę” za przychód pracownika podlegający opodatkowaniu.
Skarbówka argumentuje, że świadczenie to leży w interesie pracownika, ponieważ pozwala mu uniknąć wydatku, który musiałby pokryć z własnych środków. Organ uznał, że gdyby pracownik nie otrzymał zwrotu kosztów, musiałby je pokryć samodzielnie, co oznacza, że świadczenie to przynosi mu korzyść majątkową.
Co więcej, skarbówka nadal uważa, że zwrot kosztów za jazdy lokalne nie jest świadczeniem spełnionym w interesie pracodawcy, mimo że dotyczy wyłącznie obowiązków służbowych. Zdaniem organu, skoro pracodawca nie zapewnia pracownikowi samochodu służbowego, a wymaga od niego realizacji zadań prywatnym pojazdem, to pracownik uzyskuje korzyść w postaci zwrotu poniesionych kosztów.
Ponadto Dyrektor KIS podkreślił, że zwrot kosztów za jazdy lokalne nie korzysta ze zwolnienia z PIT, ponieważ:
- Spółka nie jest podmiotem, na który przepisy szczególne nakładają obowiązek zwrotu tych kosztów.
- Zwolnienie to przysługuje jedynie określonym grupom pracowników, na przykład pracownikom Poczty Polskiej czy Lasów Państwowych.
W tej sytuacji pracodawcy powinni zachować ostrożność i uwzględnić obowiązek poboru zaliczki na PIT przy wypłacaniu „kilometrówki”. Odmienne stanowisko można próbować wywalczyć w sądzie, ale biorąc pod uwagę przeważające niekorzystne orzeczenia, szanse na sukces są coraz mniejsze.
Maria Krzywińska
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła studia magisterskie na kierunku doradztwo podatkowe. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach dotyczących głównie podatków dochodowych, obejmujących bieżące doradztwo podatkowe.