Czy posiadanie koncesji w zakresie energii elektrycznej wpływa na zakres danych, które należy ewidencjonować?
- Wysłane przez Łukasz Jankowski
- Kategorie Ogólne
- Data 29 lipiec
2. Regulacje prawne w omawianym zakresie
3. Jakie znaczenie ma ta interpretacja dla pozostałych podatników z tyt. energii elektrycznej?
Wstęp
Problem jaki został poruszony w interpretacji 15 kwietnia 2024 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB3-3.4013.4.2024.1.PJ dotyczy tego czy podmioty, które rozliczają akcyzę wyłącznie z tytułu zużycia energii elektrycznej, którą same wyprodukowały powinny uwzględniać w prowadzonej przez siebie Ewidencji ilość energii elektrycznej zakupionej z zapłaconą akcyzą?
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji udzielił odpowiedzi na pytanie a mianowicie zgodnie z którą podmiot wytwarzający energię elektryczną w instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 1 MW, który nie posiada koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne nie ma obowiązku ewidencjonowania energii elektrycznej zakupionej.
Regulacje prawne w omawianym zakresie
Zgodnie z przepisami, ewidencję ilościową energii elektrycznej prowadzą m.in. podmioty nieposiadające Koncesji, zużywające wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną. Natomiast jak wynika z art. 138h ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w ewidencji tej należy uwzględnić m.in. ilość energii elektrycznej zakupionej, wyprodukowanej i zużytej na własne potrzeby. Przepisy akcyzowe nie precyzują jednak jakie dane powinien wykazywać w ewidencji podmiot, który jest podatnikiem akcyzy jedynie w zakresie wytwarzanej we własnym zakresie energii elektrycznej.
W wydanej Interpretacji Dyrektor KIS wskazał, że podmiot zużywający wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną, który nie posiada koncesji, nie ma obowiązku ewidencjonowania energii elektrycznej zakupionej z zapłaconą akcyzą, gdyż jak to ujął „prowadzenie ewidencji ilościowej energii elektrycznej (…) służy, co do zasady, prawidłowemu rozliczeniu podatku akcyzowego i jest w przypadkach określonych w art. 138h ust. 1 pkt 1-3 ustawy ściśle związane z wykonywanymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zatem w prowadzonej m.in. przez podatnika ilościowej ewidencji energii elektrycznej, podatnik ten powinien wykazywać te dane, o których mowa w art. 138h ust. 5 ustawy, które wpływają na prawidłowe wywiązywanie się przez niego ze zobowiązań podatkowych”.
Jakie znaczenie ma ta interpretacja dla pozostałych podatników z tyt. energii elektrycznej?
W obrocie gospodarczym jak i w życiu pojawiają się wątpliwości czy podmioty, które rozliczają akcyzę wyłącznie z tytułu zużycia energii elektrycznej, którą same wyprodukowały powinny uwzględniać w prowadzonej przez siebie ewidencji ilość energii elektrycznej zakupionej z zapłaconą akcyzą.
Zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Dyrektora KIS podmioty, które są podatnikami jedynie w zakresie produkowanej we własnym zakresie energii elektrycznej i nabywają energię elektryczną z zapłaconą akcyzą, nie muszą ewidencjonować ilości energii elektrycznej zakupionej.
Natomiast poza dyskusją jest że podmiot posiadający Koncesję powinien uwzględniać w Ewidencji zarówno dane dotyczące energii elektrycznej wyprodukowanej jak i zakupionej.
Wydana interpelacja jest niewątpliwie słuszna i korzystna dla podatników akcyzy z tyt. zużycia energii elektrycznej. Należy mieć jednak na uwadze, że wytwarzanie energii elektrycznej we własnych generatorach, może wiązać się z koniecznością dopełniania dodatkowych obowiązków formalnych, o których mowa w przepisach akcyzowych, takich jak: dokonanie rejestracji w CRPA czy też składanie deklaracji akcyzowych. W tym celu podmioty które wytwarzają energię elektryczną powinny przeprowadzić analizę w zakresie tego czy i jakim obowiązkom wynikającym z przepisów akcyzowych podlegają.
Łukasz Jankowski