Czy zmiana adresu Spółki powoduje utratę ważności certyfikatu rezydencji?
- Wysłane przez Katarzyna Zielińska
- Kategorie WHT
- Data 22 wrzesień 2023
Sprawa dotyczyła Spółki będącej dominującym podmiotem w grupie kapitałowej. Do grupy tej należą m.in. Spółki A i D będące amerykańskimi rezydentami podatkowymi, od których Spółka dominująca nabywa usługi, wypłacając im wynagrodzenie. Tym samym, w dniu dokonania wypłaty Spółka dominująca zobowiązana jest do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego. Wynagrodzenie wypłacane Spółce D z tytułu usług informatycznych uznawane jest za należności licencyjne, w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła w wysokości 20% (art. 21 ust. 1 ustawy o CIT). Wnioskodawca wskazał również, iż Spółka D jest podmiotem transparentnym podatkowo dla celów podatku dochodowego w USA. W związku z tym, w zakresie należności otrzymywanych przez Spółkę D od Wnioskodawcy podatnikiem są udziałowcy tej spółki – w tym Spółka A, będąca udziałowcem większościowym Spółki D.
Wnioskodawca pozyskał certyfikat rezydencji Spółki A celem zastosowania preferencyjnego opodatkowania wynikającego z polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. prawa do niepobrania podatku w zakresie należności z tytułu usług obejmujących pełne przeniesienie praw autorskich na Spółkę i usług niematerialnych oraz zastosowania obniżonej stawki podatku w zakresie należności licencyjnych (10%). Wnioskodawca powziął jednak wątpliwość co do ważności certyfikatu w przypadku zmiany adresu Spółki A ze względu na rozszerzenie działalności. Spółka stała na stanowisku, iż zmiana adresu nie wpłynie na ważność certyfikatu rezydencji.
Dyrektor KIS uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. Wskazał, iż co prawda adres Spółki ulegnie zmianie, jednakże nowa lokalizacja wciąż będzie znajdować się na terenie tego samego państwa. Zmiana nie ma także wpływu na podmiotowość prawną Spółki A. Jak wskazał Dyrektor KIS: „(…) zmiana nazwy oraz adresu biura A. nie wpływa na możliwość posługiwania się przez Spółkę aktualnym certyfikatem rezydencji A. wydanym przed dokonaniem tej zmiany i zawierającym poprzednią nazwę podatnika oraz siedzibę (w ramach tej samej jurysdykcji podatkowej) oraz nie wyłącza prawa Spółki do niestosowania art. 26 ust. 2e w zw. z art. 26 ust. 7f Ustawy o CIT w zakresie dalszych wypłat na rzecz A., dokonywanych w ciągu roku, w którym ta zmiana nastąpiła. Nie wpływa ona na skuteczność złożonego przed tą zmianą Oświadczenia pierwotnego, a także nie stanowi przeszkody dla późniejszego złożenia przez Spółkę Oświadczenia następczego zawierającego nowe dane podatnika”.
Źródło: interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2023 r., wydana przez Dyrektora KIS, nr 0114-KDIP2-1.4010.331.2023.1.MW
Katarzyna Zielińska
Katarzyna jest konsultantem podatkowym. Ukończyła administrację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie studiuje podatki i doradztwo podatkowe oraz jest w trakcie zdobywania uprawnień doradcy podatkowego. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w administracji skarbowej. W ramach Kancelarii LTCA zajmuje się wsparciem doradców podatkowych m.in. w zakresie podatków dochodowych oraz podatku VAT.