Decyzje zabezpieczające wydane w trakcie toczącej się kontroli
- Wysłane przez Urszula Zielińska
- Kategorie Ogólne
- Data 29 grudzień 2022
Niezmiernie ważny i co najważniejsze pozytywny dla podatników wyrok zapadł w sprawie dotyczącej, niestety powszechnego zjawiska jakim jest wydawanie decyzji zabezpieczających w trakcie prowadzonej kontroli.
WSA we Wrocławiu, w wyroku z zapadłym w dniu 8 grudnia 2022 roku, sygn. I SA/Wr 71/22 negatywnie odniósł się do takiej praktyki organów. Sprawa dotyczyła wydanej przez organ decyzji o zabezpieczeniu w trakcie prowadzonej kontroli celno-skarbowej w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania VAT za wybrane miesiące 2015 roku. Standardowo decyzja zabezpieczająca została wydana przed zakończeniem kontroli, z uwagi na uzasadnioną obawę, że określone w przyszłości wobec podatnika zobowiązanie w VAT do zapłaty wraz z odsetkami może nie zostać przez niego wykonane.
W komentowanym wyroku Sąd podkreślił, iż takie działania organu, tj. wydanie decyzji zabezpieczającej przed zakończeniem kontroli celno-skarbowej, spowodowały, iż podatnik znalazł się w pułapce. To z treści decyzji zabezpieczającej podatnik dowiedział się bowiem o nieprawidłowościach wynikających z prowadzonej kontroli celno-skarbowej, nie zaś z ustaleń poczynionych w toku kontroli (która cały czas trwała). Co więcej Sąd podkreślił, iż przecież w trakcie postępowania zabezpieczającego podatnik nie ma możliwości podważania ustaleń z postępowania wymiarowego (tutaj kontrolnego) albowiem przybliżona kwota zobowiązania podatkowego ma jedynie charakter informacyjny. W efekcie podatnik został zaskoczony wnioskami organu podatkowego, który przedstawił swoje ustalenia celem określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego, a które to ustalenia mają istotny wpływ na majątek podatnika albowiem kwota przybliżonego zobowiązania ulega zabezpieczeniu na tym majątku.
W opinii Sądu kompetencja organu podatkowego do wydania tytułowej decyzji zabezpieczającej aktualizuje się dopiero po doręczeniu wyniku kontroli w którym zawarto nieprawidłowości. Za takim rozumieniem momentu dokonania zabezpieczenia przemawia realizacja prawa do obrony podatnika, któremu zakomunikowano nieprawidłowości w wyniku kontroli i przysługuje mu uprawnienie złożenia stosownej korekty deklaracji podatkowej albo jej odmowy. Dokonywanie takich ustaleń jedynie tylko w decyzji zabezpieczającej (przed doręczeniem wyniku kontroli) jest nieuprawnione.
Co więcej Sąd przypomniał, iż zabezpieczenie ingeruje we własność podatnika z uwagi na co powinno być stosowane w sposób niezwykle ostrożny. W szczególności w obecnym stanie prawnym, gdy zmiany w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji polegające na przenoszeniu środków pieniężnych z rachunku bankowego podatnika na wyznaczony rachunek bankowy organu egzekucyjnego wskazują w istocie, że czynność zabezpieczenia przypomina bardziej czynność egzekucyjną czyli w wyższym niż dotychczas stopniu godzi w prawo własności podatnika.
Przedmiotowy wyrok ocenić należy niezwykle pozytywnie. Wpisuje się on w przychylną dla podatników linie interpretacyjną dotycząca m.in. instrumentalnego wszczynania postępowań karno- skarbowych na chwile przed upływem okresu przedawnienia. Pozostaje żywić nadzieje, iż płynące z niego tezy będą powszechnie stosowane również przez inne składy orzekające na gruncie spraw dotyczących decyzji zabezpieczających.
Urszula Zielińska
Urszula Zielińska jest doradcą podatkowym. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Szczecińskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2011 roku w polskiej kancelarii doradztwa podatkowego, w której zajmowała się zagadnieniami z zakresu bieżącego doradztwa podatkowego oraz postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych. Specjalizuje się w podatkach CIT i VAT oraz w podatku od nieruchomości. Doradzała firmom z branży nieruchomościowej, IT oraz licznym spółkom komunalnym i jednostkom samorządu terytorialnego. Reprezentowała klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Może Ci się spodobać
Egzamin ustny na doradcę podatkowego
12
kwiecień