Estoński CIT
- Wysłane przez Adrian Kęmpiński
- Kategorie CIT
- Data 7 czerwiec
💡Za niecały miesiąc rozpocznie się druga połowa roku, a to dość ważna informacja dla spółek estońskich, szczególnie tych opodatkowanych E - CITem od 2021 r.
👉W pierwszej wersji przepisów o korekcie wstępnej, podatek od jej wyniku należało zapłacić "od razu", tj. w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego poprzedzającego rozpoczęcie opodatkowania estońskim - CIT.
❗Od powyższej zasady był pewien wyjątek ❗
👉 jeżeli po wyliczeniu korekty wstępnej, wysokość zobowiązania podatkowego należnego za rok podatkowy wzrośnie o co najmniej 50% w porównaniu do zobowiązania podatkowego, jakie powstałoby, gdyby dokonywano korekty wstępnej, powstałą w ten sposób nadwyżkę zobowiązania podatkowego podatnik mógł zapłacić w częściach w okresie nie dłuższym niż 3 lata, licząc od końca roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania estońskim - CIT.
👉O sposobie przyjętego rozliczenia podatnik informował w zeznaniu, w którym wykazywał korektę wstępną. (dawny art. 7aa ust. 3 ustawy o CIT).
💡To znaczy, że jeżeli spółka kwalifikowała się do tego wyjątku to z końcem 2023 r. dokonać pełnej zapłaty korekty wstępnej.
💡W tzw. międzyczasie zmieniły się przepisy i zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 7aa ust. 5 zobowiązanie podatkowe z tyt. korekty wstępnej wygasa jeżeli spółka będzie korzystać z estońskiego CIT przez okres 4 lat podatkowych.
❓Czy nowelizacja przepisów objęła spółki opodatkowane ryczałtem od 2021 r.❓Co ze spółkami, które odroczyły zapłatę części korekty wstępnej na koniec 2023 r.❓
❌Niestety takie spółki muszą zapłacić podatek i część ze spółek opodatkowanych E - CIT od początku roku 2021 do końca obecnego roku dopłaci korektę wstępną.
❌Ustawodawca nie przewidział przepisów przejściowych dla spółek, które wybrały E - CIT w 2021 r. i nie zdążyły jeszcze zapłacić korekty wstępnej, a międzyczasie weszły w życie przepisy, na podstawie których nie musiałyby tego czynić.
👉Pogląd ten potwierdził także fiskus, już w zeszłym roku w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lipca 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.26.2022.1. AR
❌Cytując Dyrektora KIS: "Ustawodawca nie przewidział przepisów przejściowych, na podstawie których także podatnicy korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów art. 7aa ustawy - tj. w 2021 roku - powinni stosować w zakresie tzw. korekty wstępnej przepisy w brzmieniu znowelizowanym."
🗯️Sprawa choć nie jest pierwszej świeżości, nadal potrafi być aktualna, a wiedza ta nie zawsze jest taka oczywista.
Ps. Na przepisy przejściowe warto zwrócić uwagę jeżeli spółka na E-CIT wypłaca zyski wypracowane w pierwszej połowie 2022 r. 😀
#CIT #ryczałt #ecit #estońskiCIT #citestoński #spółka #biznes #prawo #gospodarka #opodatkowanie #podatek #korektawstępna #tax #taxation #KIS #interpretacja
Adrian Kęmpiński
Adrian jest konsultantem podatkowym i aplikantem III roku aplikacji radcowskiej. Jednocześnie jest w trakcie zdobywania uprawnień na doradcę podatkowego. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z prawem podatkowym związany od 2019 roku i w tym czasie pracował dla największych kancelarii podatkowych w województwie Kujawsko – Pomorskim, w których uczestniczył w licznych projektach restrukturyzacyjnych dotyczących spółek prawa handlowego. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe.