Estoński CIT – kolejna pułapka zastawiana przez organy podatkowe
- Wysłane przez Adrian Kęmpiński
- Kategorie Niskie podatki / CIT estoński
- Data 19 maj
Estoński CIT to bardzo korzystna i stosunkowo prosta w obsłudze forma opodatkowania, ale jak pokazują doświadczenia i brzmienie przepisów – najtrudniej jest na początku.
To przy wyborze tej formy opodatkowania zdarza się najwięcej błędów – niestety, ale typowymi błędami są błędy dot. formy sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego na potrzeby wyboru estońskiego CIT w trakcie roku podatkowego.
Innymi częstymi błędami skutkującymi brakiem wyboru estońskiego CIT jest niezamknięcie ksiąg rachunkowych w terminie albo niesporządzenie ww. sprawozdania finansowego w terminie 3 miesięcy.
Jeszcze inne ryzyko czyha na spółki, których umowa została zawarta (podpisana przez wszystkich wspólników) w jednym miesiącu, ale wpis do KRS nastąpił dopiero w kolejnym miesiącu.
Mowa tu o takiej sytuacji:
- zawarcie i podpisanie umowy spółki z o.o. w systemie S24 nastąpiło dnia 28 kwietnia 2025 r.,
- wpis do rejestru KRS nastąpił dnia 5 maja 2025 r.
Kiedy w takim przypadku spółka rozpoczyna działalność? Zdaniem Dyrektora KIS (i pewnie też Skarbówki).. w dniu zawarcia umowy spółki.
Co z tego, że taka spółka nie ma nawet numeru REGON, NIP czy nawet rachunku bankowego.
Zatem jeśli taka spółka chciałaby wybrać estoński CIT w pierwszym roku podatkowym swojego istnienia i być podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności (niższa stawka podatku, preferencje dot. zatrudnienia) to musiałaby złożyć zawiadomienie ZAW – RD do końca kwietnia 2025 r…
Jeśli taka spółka złożyłaby zawiadomienie ZAW – RD w maju, to byłby to drugi rok podatkowy jej działalności, czyli:
- musiałaby zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić SF za kwiecień 2025 r. (za okres od dnia zawarcia umowy spółki do końca miesiąca),
- będzie jedynie małym podatnikiem, a nie podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej.
Absurdalne, prawda? Taki absurd znajdziemy w interpretacji indywidualnej z dnia 7 maja 2025 r., nr
0111-KDIB1-2.4010.139.2025.2.END.
To nie jedyny taki wybryk – podobne wnioski znajdziecie w interpretacji z dnia 9 października 2024 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.464.2024.2.MF i z dnia 16 września 2024 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.401.2024.1.AW.
Pisaliśmy o tym na naszym blogu: https://www.akademialtca.pl/blog/estonski-cit-pulapka-na-spolki-w-organizacji
Gdzie jest ryzyko?
Jeśli za datę rozpoczęcia przyjęliście miesiąc rejestracji spółki i złożyliście ZAW – RD w tym samym miesiącu, co rejestracja -bez zamykania ksiąg i robienia SF (bo przecież myśleliście, że to Wasz pierwszy miesiąc działalności), a sama umowa spółki została zawarta w poprzednim miesiącu, to wasza spółka nie wybrała skutecznie estońskiego CIT.
Ryzyka są dwa:
- nieskuteczne wybranie estońskiego CIT,
- niespełnienie warunku zatrudnienia, bo spółka może myśleć, że jest podatnikiem rozpoczynającym działalność i korzystać z tej szczególnej preferencji, nie mając do tego prawa.
Adrian Kęmpiński
Adrian jest doradcą podatkowym i radcą prawnym. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z prawem podatkowym związany od 2019 roku i w tym czasie pracował dla największych kancelarii podatkowych w województwie Kujawsko – Pomorskim, w których uczestniczył w licznych projektach restrukturyzacyjnych dotyczących spółek prawa handlowego. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe.