Jak rozliczyć innowacyjnych pracowników?
- Wysłane przez Kajetan Kubicz
- Kategorie Ulgi podatkowe
- Data 20 styczeń
Zamkniecie roku to czas, w którym wiele firm stosujących ulgę badawczo-rozwojową zastanawia się nad zasadami rozliczenia innowacyjnych pracowników i zadeklarowania okoliczności skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników.
Spis treści:
- Cel rozliczenia ulgi na innowacyjnych pracowników
- Miesiące, w których można skorzystać z pomniejszenia
- Wpływ zasad wypłaty wynagrodzenia na ulgę na innowacyjnych pracowników
Odnotowanie straty lub uzyskanie dochodu niższego niż kwota potencjalnego odliczenia w ramach ulgi B+R daje możliwość jej częściowego rozliczenia tej ulgi w ramach tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników. Zatem firmy posiadające nierozliczoną w roku poprzednim ulgę B+R mogą odliczyć zaliczki PIT specjalistów (pracowników) B+R, z tytułu:
- stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
- wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
- praw autorskich.
Chodzi więc o pomniejszenie zaliczek na PIT potrącanych z wynagrodzenia danego pracownika (uznanego za innowacyjnego) i zaniechania ich odprowadzenia do urzędu skarbowego.
Pomniejszenia można dokonać począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie. Wielu podatników zastanawia się jednak, co przez to rozumieć? Czy chodzi o moment (miesiąc) odprowadzenia zaliczki do US, czy może o moment (miesiąc) potrącenia i co w przypadku, w którym potrącenia nie dokonuje w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie?
Organy podatkowe tłumaczą więc, że jeżeli zeznanie podatkowe CIT złożymy w miesiącu x to (np. w kwietniu) to, pierwsze pomniejszenie, czyli pobór pierwszej zaliczki, której nie trzeba będzie odprowadzać do Urzędu skarbowego może nastąpić w miesiącu x+1 (np. w maju).
Oznacza to, że jeżeli ustanowiliśmy wypłaty wynagrodzenia w tym samym miesiącu, za który to jest należne, z płatnością do końca danego miesiąca (np. maja) to, wypłata wynagrodzenia za maj i pobór zaliczki na PIT za maj uprawni nas już do uwzględnienie tej zaliczki w uldze na innowacyjnych pracowników i zaniechanie jej odprowadzenia do US.
Jeśli natomiast miesiąc maj będzie miesiącem następującym, za który należne jest wynagrodzenie i potrąca jest zaliczka (np. wypłata wynagrodzenia następuje do 10tego dnia kolejnego miesiąca) to, tak naprawdę z ulgi skorzystamy już względem wynagrodzenia należnego za kwiecień, a więc tego samego, w którym składaliśmy zeznanie CIT.
Bazując na powyższym warto wskazać, że pomniejszeń można dokonywać jedynie do końca roku podatkowego, w którym złożono zeznanie. A rozliczenie ostatniego miesiąca roku, tj. grudnia, zależeć będzie właśnie od wyżej przytoczonych zasad wypłaty wynagrodzenia i potrąceń zaliczek na PIT.
Jeśli wynagrodzenie i zaliczka na PIT jest potrąca a w miesiącu, za które wynagrodzenie to jest należne, np. w grudniu, to ostatnim miesiącem pomniejszenia zaliczek w ramach ulgi na innowacyjnych pracowników będzie grudzień. Fakt, iż realnie zaniechania wpłaty tej (pobranej już) zaliczki dokonać możemy do 20tego stycznia kolejnego roku nie ma już znaczenia. Sama zaliczka, której dotyczy ów pomniejszenie została bowiem pobrana jeszcze w grudniu.
Sytuacja wygląda jednak odmiennie, jeśli w grudniu wypłacane jest wynagrodzenie i pobierana zaliczka za listopad, a wynagrodzenie grudniowe jest wypłacane już w styczniu kolejnego roku. Pobór zaliczki w styczniu uniemożliwia skorzystanie z ulgi na innowacyjnych pracowników. Jesteśmy już bowiem po terminie do jej stosowania. Konsekwentnie, nie możemy zaniechać wpłaty tej zaliczki do US w terminie do 20tego lutego, pomimo, że zaliczka ta dotyczy jeszcze wynagrodzenia za okres w którym korzystaliśmy z ulgi na innowacyjnych pracowników.
Warto na to zwrócić uwagę, żeby nie okazało się, że mamy niedopłaty i jako pracodawca błędnie wypełniliśmy obowiązki płatnika.
Kajetan Kubicz
Kajetan jest adwokatem i ekspertem z zakresu podatku VAT oraz Partnerem Kancelarii LTCA. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w jednej z największych kancelarii prawnych w Polsce oraz w międzynarodowej kancelarii doradztwa podatkowego i restrukturyzacyjnego świadcząc usługi bieżącego doradztwa podatkowego oraz uczestnicząc w licznych audytach podatkowych. Specjalizuje się w doradztwie na rzecz Klientów działających w branży budowlanej, transportowej, produkcyjnej oraz handlowej. Obecnie jest odpowiedzialny za bieżące doradztwo prawno-podatkowe, zarówno dla Klientów krajowych, jak i zagranicznych, głównie z obszaru VAT oraz w zakresie ulg podatkowych w podatkach PIT/CIT dotyczących rozwoju i innowacyjności. Jest autorem kilkuset wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych prawa podatkowego oraz o dokonanie klasyfikacji statystycznej towarów i usług. Autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego zwłaszcza w zakresie opodatkowania VAT. Włada biegle językiem angielskim.