JPK-CIT – nowe obowiązki od 2026 r. dotyczyć będą już prawie każdej firmy
- Wysłane przez Aleksander Łożykowski
- Kategorie CIT
- Data 23 maj
Najwięksi podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są już od 1 stycznia 2025 r. obowiązani prowadzić księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego te księgi po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia upływu terminu złożenia zeznania podatkowe, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej określonej przez Ministra Finansów. Podobnie jak wcześniej w przypadku JPK-VAT, tak w przypadku jednolitego pliku kontrolnego w zakresie podatku dochodowego, nowy obowiązek raportowy wdrażany jest stopniowo.
Od 1 stycznia 2026 r. obowiązek raportowania w zakresie podatku dochodowego będzie dotyczył większości podatników zarówno podatku dochodowego od osób prawnych jak i podatku dochodowego od osób fizycznych. Czas na przygotowania do końca 2026 r. będą mieli jedynie ci podatnicy, którzy nie są zobowiązani do przesyłania JPK-V7 dla celów podatku VAT – np. podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT lub w całości prowadzący działalność zwolnioną.
Obowiązek przesyłania JPK dla celów podatku dochodowego dotyczył będzie także osób fizycznych prowadzących książkę przychodów i rozchodów, a nawet ewidencję sprzedaży dla potrzeb ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Z obowiązku prowadzenia ksiąg w postaci elektronicznej i przesyłania ich naczelnikowi urzędu skarbowego są zwolnieni podatnicy zwolnieni podmiotowo od podatku dochodowego od osób prawnych z wyjątkiem fundacji rodzinnych, podatników CIT uprawnionych do składania zeznania w postaci papierowej, a także podatników CIT prowadzących uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Pomimo, że najwięksi podatnicy zobowiązani są do raportowania już za 2025 r., to część obowiązków zacznie działać względem wszystkich podatników dopiero od 2026 r. Dotyczy to części danych w strukturze JPK_KR_PD – danych kontrahenta, powiązania z numerem KSEF, a także danych dotyczących różnic trwałych i przejściowych pomiędzy wynikiem podatkowym i finansowym. O ile Minister Finansów zdąży przedstawić odpowiednie wytyczne w tym zakresie, obowiązek mapowania kont dotyczyć będzie także podatników stosujących MSSF/MSR. Dopiero od 2026 r. podatnicy będą zobowiązani też do prowadzenia i przesyłania struktury JPK_ST_KR dotyczącej ewidencji środków trwałych.
Aleksander Łożykowski
Aleksander jest doradcą podatkowym w kancelarii LTCA, radcą prawnym, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Szkoły Głównej Handlowej. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, finanse i rachunkowość na SGH, ukończył studia doktoranckie na SGH, aplikację radcowską w OIRP w Warszawie oraz studia podyplomowe z wyceny nieruchomości na Politechnice Świętokrzyskiej. W latach 2019 – 2022 pełnił funkcję dyrektora departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów. Odpowiadał za szereg reform w podatku dochodowym, w tym wprowadzenie estońskiego CIT, ulgi na prototyp, ulgi na innowacyjnych pracowników, ulgi na ekspansję, ulgi na pierwszą ofertę publiczną, ulgi na CSR, czy ulgi na zabytki. Aleksander był także członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego oraz członkiem rady nadzorczej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wcześniej pracował w międzynarodowych kancelariach prawnych. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, dotyczących w szczególności opodatkowania dochodów przedsiębiorców.