KAS udostępnia generator wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej – jak sprawdza się i co w praktyce oznacza nowe ułatwienie dla podatników?
- Wysłane przez Maciej Krawiel
- Kategorie Ogólne
- Data 10 listopad
W dniu 7 listopada 2023 r. pod adresem strony internetowej https://ord-in.podatki.gov.pl/ Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła nowe narzędzie w postaci kreatora wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych.
Resort finansów zwrócił uwagę, że udostępniony kreator zawiera wskazówki, które pomogą wypełnić wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej - dotyczące informacji, które należy podać w kolejnych polach formularza ORD-IN.
Po jego wygenerowaniu zapisany wniosek można podpisać elektronicznie i przesłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na adres ePUAP/KIS/wnioski jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym.
Możliwe jest też wydrukowanie wygenerowanego wniosku, a po jego odręcznym podpisaniu przesłanie w sposób tradycyjny na adres Krajowej Informacji Skarbowej, tj. ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko – Biała.
Korzystanie z nowo udostępnionego generatora wniosków do KIS nie jest obowiązkowe i w dalszym ciągu możliwym jest składanie ich „po staremu” na formularzach ORD-IN i ORD-IN(A) wypełnionych elektronicznie lub odręcznie. Niemniej na razie nowe narzędzie wydaje się łatwe w obsłudze, zatem do czasu pojawienia się pierwszych awarii technicznych (oby jak najrzadszych), może być bardzo pomocnym w składaniu wniosków do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie dysponujemy edytowalnymi wersjami druków ORD-IN / ORD-IN(A) oraz nie mamy czasu, by udać się na pocztę.
Nasza pierwsza próba sporządzenia wniosku do KIS za pomocą nowoudostępnionego generatora wypadła pomyślnie, zatem należy mieć nadzieję, że równie przychylne podejście do podatników KIS zaprezentuje sprawnie wydając korzystne (pozytywne) dla podatników interpretacje indywidualne. Póki co, wyjście „frontem do klienta’ ogranicza się do udostępnienia mu narzędzi technicznych ułatwiających ubieganie się o interpretację, a z merytoryczną jakością rozstrzygnięć, jak również podejściem fiskusa do zagadnień podatkowych opisanych we wnioskach, bywa w praktyce różnie. Nie powinno to oczywiście zniechęcać podatników do występowania z wnioskami do KIS, a w razie niekorzystnego stanowiska - do podejmowania polemiki z Organem przed sądem administracyjnym.
Maciej Krawiel
Maciej jest radcą prawnym i ekspertem z zakresu podatków: CIT oraz VAT. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Odbył również podyplomowe studia z zakresu rachunkowości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz uzyskał uprawnienia doradcy podatkowego. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w organach podatkowych, jak również międzynarodowych firmach doradztwa podatkowego oraz polskich kancelariach prawnych. Specjalizuje się w bieżącym, kompleksowym doradztwie w zakresie podatków dochodowych oraz VAT. Uczestniczy w złożonych projektach z zakresu doradztwa podatkowego – w tym doradztwa transakcyjnego i restrukturyzacyjnego. Reprezentuje podatników w sporach podatkowych z organami administracji skarbowej oraz przed sądami administracyjnymi. Biegle włada i pracuje również w języku angielskim, w stopniu zaawansowanym posługuje się także językiem niemieckim.