Kawa i środki czystości w kosztach uzyskania przychodów
- Wysłane przez Anna Krzyżanowska
- Kategorie Aktualności podatkowe
- Data 13 luty
Wydatki na kawę, herbatę, ciastka, papier toaletowy, tabletki do zmywarki – czy można uznać je za koszty uzyskania przychodów, jeśli korzystają z nich współpracownicy wnioskodawcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą? Z takim pytaniem zwrócił się podatnik do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Spis treści
Wydatki w jednoosobowej działalności gospodarczej
Pozytywne stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Kawa, ciastka i środki czystości w kosztach uzyskania przychodów
Wydatki w jednoosobowej działalności gospodarczej
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jako pośrednik kredytowy podał w wątpliwość, czy wydatki m.in. na kawę, herbatę, napoje i środki czystości, z których korzystają jego współpracownicy, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym, podatnik zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie.
Pozytywne stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
24 stycznia 2025 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.820.2024.2.MAP, w której uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.
Organ wskazał, że ustawa nie zawiera katalogu wydatków, które jednoznacznie przesądzałyby o zaliczeniu (bądź nie) do kosztów uzyskania przychodów konkretnego wydatku. Zdaniem Dyrektora „(…) aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu”. Ponadto, organ podkreślił, „(…) że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii”.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powołał się także na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 sierpnia 2017 r. sygn. II FSK 1859/15, w którym wskazano, że „Kryterium celowości nie wyznacza w sposób ostry granicy pozwalającej odróżnić wydatki, które można uznać za koszty uzyskania przychodów, od tych, które już nimi nie są. Niemniej jednak kryterium to nie może służyć rekomendowaniu otwartego ciągu zdarzeń, tworząc w ten sposób niekończący się związek skutkowo-przyczynowy”.
Końcowo organ wskazał, że „Jeśli (…) działalność jest prowadzona w mieszkaniu, bądź domu w oddzielnym pomieszczeniu, koszty poniesione na utrzymanie czystości tego pomieszczenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. (…) Dokonując oceny ponoszonych przez Pana wydatków (…), z których korzystają współpracownicy stwierdzić należy, że pozostają one w związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą oraz przyczyniają się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródła przychodów. Jak Pan wskazał otrzymuje Pan prowizję wystawianą za pracę współpracownika. Pana wynagrodzenie za pracę współpracowników jest uzależnione od wiedzy i motywacji współpracowników”.
Kawa, ciastka i środki czystości w kosztach uzyskania przychodów
Podsumowując, wydatki poniesione na zakup kawy, herbaty czy środków czystości, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać, że poniesione wydatki muszą być związane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz że należy je odpowiednio udokumentować.