Kolejna sprawa w kwestii świadczenia kompleksowego przed TSUE
- Wysłane przez Urszula Zielińska
- Kategorie VAT
- Data 16 grudzień 2022
W dniu 8 grudnia 2022 r. wydana została opinia rzecznika generalnego w sprawie rozpatrywanej przed TSUE dotyczącej świadczenia złożonego. Zawisła przed TSUE sprawa dotyczyła przypadku zawarcia umowy dzierżawy budynku przeznaczonego do hodowli indyków, gdy budynek ten jest wyposażony w systemy służące do wentylacji, ogrzewania, oświetlenia i podawania pokarmu, dostosowane do jego funkcji jako budynku służącego do prowadzenia hodowli. W sprawie przedmiotem sporu jest ustalenie czy mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym czy też należy traktować odrębnie z punktu widzenia VAT z jednej strony dzierżawę nieruchomości, a z drugiej strony najem tych systemów jako wyposażenia i urządzeń. Powyższe rozróżnienie ma bowiem wpływ na stawkę podatku VAT podatku dla dzierżawy wspomnianych urządzeń i wyposażenia.
W opinii rzecznika taka umowa najmu, na podstawie której właściciel zdaje się nabywać prawo do wynagrodzenia w sposób wyłącznie pasywny, poprzez sam upływ czasu, nie obejmuje żadnego innego świadczenia niż to, które polega na oddaniu najemcy wynajętej nieruchomości do używania, nawet jeśli nieruchomość ta jest wyposażona w szereg systemów użytecznych z punktu widzenia jej funkcji.
W treści opinii rzecznik powołał się przy tym na zapadły przed TSUE wyrok w sprawie Mailat (wyrok z dnia 19 grudnia 2018 r. C‑17/18) dotyczący ustalenia czy umowa najmu nieruchomości służącej do prowadzenia restauracji wraz ze wszystkimi środkami trwałymi i składnikami inwentarza niezbędnymi do prowadzenia tej działalności stanowi „wynajem nieruchomości” w rozumieniu art. 135 ust. 1 lit. l) dyrektywy VAT, czy też świadczenie usługi złożonej. Po przeanalizowaniu materiałów zawartych w aktach sprawy Trybunał uznał, że najmu rzeczy ruchomych będących przedmiotem umowy najmu nie można raczej oddzielić od najmu nieruchomości.
W efekcie rzecznik wskazał, iż również na tle przedstawionego do opiniowania stanu faktycznego mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym, gdzie świadczeniem głównym jest najem nieruchomości, świadczeniem pomocniczym jest zaś dzierżawa specjalistycznych urządzeń i wyposażenia.
W konsekwencji zwolnienie z podatku VAT dotyczące dzierżawy budynku służącego do prowadzenia hodowli rozciąga się również na dzierżawę wyposażenia i urządzeń, stanowiących specjalne wyposażenie budynku w związku z jego funkcją budynku przeznaczonego do prowadzenia hodowli, w sytuacji gdy to wyposażenie i urządzenia zostały dostarczone jako świadczenie pomocnicze wobec dzierżawy budynku.
Urszula Zielińska
Urszula Zielińska jest doradcą podatkowym. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Szczecińskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2011 roku w polskiej kancelarii doradztwa podatkowego, w której zajmowała się zagadnieniami z zakresu bieżącego doradztwa podatkowego oraz postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych. Specjalizuje się w podatkach CIT i VAT oraz w podatku od nieruchomości. Doradzała firmom z branży nieruchomościowej, IT oraz licznym spółkom komunalnym i jednostkom samorządu terytorialnego. Reprezentowała klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Może Ci się spodobać
#ksef #VAT
21
czerwiec
2022
Organy podatkowe muszą udowodnić nadużycie prawa
19
styczeń
2018