Koniec modelu docelowego VAT?
- Wysłane przez Daniel Więckowski
- Kategorie VAT
- Data 18 luty
Komisja Europejska oficjalnie zaprzestała prac nad reformą europejskiego systemu VAT. Tak zwany model docelowy, którego projekt ogłoszono jeszcze w 2018 r., zakładał wprowadzenie modelu testowanego obecnie w pakiecie e-commerce OSS.
Zasadniczo, podatnik z jednego kraju członkowskiego UE, sprzedając towar do podatnika z innego kraju członkowskiego stosowałby stawkę VAT właściwą dla kraju nabywcy. Z kolei, nabywca, miałby prawo do odliczenia w ten sposób wykazanego podatku naliczonego.
Zakończenie prac spowodowane jest brakiem szans na znalezienie kompromisu, gdyż część państw członkowskich UE sprzeciwiła się wprowadzeniu tego rodzaju rozwiązania.
Obecny model (prawo do stawki 0% przy odpowiedniej dokumentacji) od wielu lat krytykowany jest z uwagi na znaczą podatność na wyłudzenia (przestępstwa karuzelowe i tzw. „missing-traders”). Stąd też, najprawdopodobniej, Komisja liczy na ograniczenie wyłudzeń VAT nie przez zmianę modelu opodatkowania, ale przez wprowadzenie obowiązkowego on-line invoicing dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, w ramach pakietu VIDA (prawdopodobnie od 2030 roku).
Daniel Więckowski
Daniel jest doradcą podatkowym i Partnerem Zarządzającym w Kancelarii LTCA. Ukończył prawo na Uniwersytecie Szczecińskim oraz jest w trakcie studiów doktoranckich na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Od 2011 roku wykonuje zawód doradcy podatkowego, wcześniej pracował w administracji skarbowej, reprezentując Polskę między innymi w panelach podatkowych Grupy Wyszehradzkiej oraz Grupy Państw Morza Bałtyckiego. Specjalizuje się w podatkach CIT i VAT oraz w podatku od nieruchomości. Doradzał firmom z branży nieruchomościowej, automotive, transportowej, FCMG oraz IT. Reprezentował klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Daniel jest również ekspertem z obszaru planowania i restrukturyzacji podatkowej – z powodzeniem wdrożył dziesiątki projektów restrukturyzacyjnych. Doświadczony wykładowca, przeprowadził ponad 500 szkoleń z zakresu podatków i restrukturyzacji. Autor wielu publikacji na temat opodatkowania działalności firm w Polsce. Włada biegle językiem angielskim.