Kontrakt menadżerski a VAT
- Wysłane przez Urszula Gryń
- Kategorie VAT
- Data 12 marzec
- Wstęp
W praktyce na tle wykonywanych w ramach kontaktów menadżerskich czynności pojawia się pytanie czy stanowią one świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT czy też pozostają poza zakresem opodatkowania. Poniżej mam przyjemność przedstawić analizę powyższej kwestii.
- Przepisy ustawy o VAT
Zgodnie z przepisami za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się m.in. czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w tym w ramach umów o zarządzanie przedsiębiorstwem), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (art. 15 ust. 3 ustawy o VAT).
Zważywszy na to, że wynagrodzenie za przedmiotowe czynności (wykonywane przez członków w ramach otrzymanej umowy) stanowią przychód zaliczony do źródła określonego powyżej ( art. 13 pkt -2-9 ustawy o PIT), kwalifikacja tych czynności (usług) zarządzającego (jako wykonywanych przez podatnika podatku VAT) będzie zależeć od spełnienia pozostałych przesłanek określonych w tym przepisie ustawy o VAT.
Przepis ten (tj. art. 15 ust. 3 ustawy o VAT) nie uznaje za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą czynności, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby fizyczne są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie i wykonującym zlecane czynności (zarządzający) co do:
1) warunków wykonywania tych czynności (warunek pierwszy) oraz
2) wynagrodzenia (warunek drugi) oraz
3) odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (warunek trzeci).
Spełnienie dwóch pierwszych warunków jest stosunkowo łatwe do ustalenia. Ewentualne ryzyko budzi natomiast trzeci warunek, tj. odpowiedzialność względem osób trzecich.
- Odpowiedzialność względem osób trzecich
W treści interpretacji ogólnej z dnia 6 października 2017 roku, nr PT3.8101.11.2017 w stanie faktycznym dotyczącym czynności (usług) wykonywanych przez członków zarządu spółek działających na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o zarządzanie, kontraktów menadżerskich, itp.), w odniesieniu do spełnienia omawianego warunku, wskazano, iż: Przykładowo, jeżeli dana umowa przewiduje, że zarządzający ponosi odpowiedzialność wobec spółki oraz wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez niego przedmiotu umowy, będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków zarządzającego wynikających z umowy lub z przepisów prawa - przy czym, odpowiedzialność ta jest niezależna od odpowiedzialności zarządzającego, którą ponosi on z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu, określonej przepisami prawa (w szczególności na mocy k.s.h.) - niniejszy warunek nie będzie spełniony.
Gdybyście mieli Państwo wątpliwości dotyczące spełnienia bądź niespełnienia powyższego warunku na gruncie konkretnych postanowień umownych – zapraszamy do kontaktu.
Urszula Gryń
Urszula Gryń jest doradcą podatkowym. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Szczecińskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2011 roku w polskiej kancelarii doradztwa podatkowego, w której zajmowała się zagadnieniami z zakresu bieżącego doradztwa podatkowego oraz postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych. Specjalizuje się w podatkach CIT i VAT oraz w podatku od nieruchomości. Doradzała firmom z branży nieruchomościowej, IT oraz licznym spółkom komunalnym i jednostkom samorządu terytorialnego. Reprezentowała klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym.