Kto jest podatnikiem VAT?
- Wysłane przez Daniel Więckowski
- Kategorie VAT
- Data 14 luty
31 stycznia br. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację (0111-KDIB3-3.4012.516.2024.2.PJ), w której kolejny raz odniósł się do podstawowego zagadnienia dla potrzeb VAT, a więc, kto jest „podatnikiem”?
Sprawa dotyczyła radcy prawnego, który na podstawie umowy z X zobowiązał się do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób uprawnionych, zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Zgodnie z umową, usługa ma być wykonywana w ustalony dzień tygodnia i w określonych godzinach. X wyposażył radcę prawnego w niezbędny sprzęt do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej (w tym biurko i szafę). Strony ustaliły też wysokość miesięcznego wynagrodzenia z tytuły świadczonych usług oraz termin jego wypłaty.
Wnioskodawca wskazał także, że wynagrodzenie nie jest zależne od ilości udzielonych porad w trakcie miesiąca. Dodatkowo, zaznaczył, że nie ponosi ryzyka ekonomicznego ani gospodarczego przy udzielaniu nieodpłatnej pomocy.
Organ interpretacyjny, powołując się na orzecznictwo TSUE podniósł, że „za samodzielną nie będzie mogła być uznana działalność gospodarcza, która wykonywana jest przy wykorzystaniu infrastruktury i organizacji wewnętrznej podmiotu, na rzecz którego jest prowadzona, nie powoduje żadnego ryzyka ekonomicznego po stronie usługodawcy, a nadto nie powoduje odpowiedzialności usługodawcy wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością”.
W rezultacie więc, Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że wykonując usługi na podstawie umowy z X, nie będzie działał w charakterze podatnika.
To kolejna interpretacja dotykająca kwestii działalności gospodarczej w rozumieniu VAT, a w konsekwencji statusu podatnika. Po słynnej już interpretacji dotyczącej franczyzobiorców „sklepu z płazem w nazwie” - 0114-KDIP4-3.4012.580.2024.1.RK – warto zastanowić się, czy aby nasze relacje biznesowe nie powodują ryzyka w powyższym zakresie.
Daniel Więckowski
Daniel jest doradcą podatkowym i Partnerem Zarządzającym w Kancelarii LTCA. Ukończył prawo na Uniwersytecie Szczecińskim oraz jest w trakcie studiów doktoranckich na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Od 2011 roku wykonuje zawód doradcy podatkowego, wcześniej pracował w administracji skarbowej, reprezentując Polskę między innymi w panelach podatkowych Grupy Wyszehradzkiej oraz Grupy Państw Morza Bałtyckiego. Specjalizuje się w podatkach CIT i VAT oraz w podatku od nieruchomości. Doradzał firmom z branży nieruchomościowej, automotive, transportowej, FCMG oraz IT. Reprezentował klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Daniel jest również ekspertem z obszaru planowania i restrukturyzacji podatkowej – z powodzeniem wdrożył dziesiątki projektów restrukturyzacyjnych. Doświadczony wykładowca, przeprowadził ponad 500 szkoleń z zakresu podatków i restrukturyzacji. Autor wielu publikacji na temat opodatkowania działalności firm w Polsce. Włada biegle językiem angielskim.