MEBLE I WYPOSAŻENIE A KOSZT ODPŁATNEGO ZBYCIA NIERUCHOMOŚCI
- Wysłane przez Agnieszka Fijałkowska-Wocial
- Kategorie PIT
- Data 14 luty
Na wstępie przypomnijmy, że do kosztów uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytych można zaliczyć m.in. udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych poczynione w czasie ich posiadania. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa, co należy rozumieć pod pojęciem nakładów. W doktrynie ugruntowany jest pogląd, zgodnie z którym przez nakłady na nieruchomość należy rozumieć sumę wydatków poniesionych na substancję danej nieruchomości. Uznaje się, że są to nie tylko nakłady ulepszające lub modernizujące nieruchomość, ale również nakłady o charakterze budowlanym czy remontowym.
Zaliczenie do kosztów poniesionych na nieruchomość nakładów uwarunkowane jest:
- zwiększeniem wartości nieruchomości,
- poniesieniem w czasie posiadania nieruchomości,
- udokumentowaniem fakturami VAT lub dokumentami stwierdzającymi poniesienie opłat administracyjnych.
Wcześniejsza linia orzecznicza i interpretacyjna wskazywała, że wydatki na wyposażenie w tym wydatki na meble w zabudowie stałej nie mogą stanowić kosztów odpłatnego zbycia nieruchomości.
Organy wskazywały, że przez nakłady na nieruchomość należy rozumieć sumę wydatków poniesionych na substancję danej nieruchomości. Organy podnosiły, że wydatki związane z zakupem wyposażenia do sprzedawanego lokalu mieszkalnego, tj. stałej zabudowy kuchennej przymocowanej do ścian nie stanowią nakładów zwiększających jego wartość a w związku z tym nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Takie stanowisko zawierały przykładowo interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 stycznia 2020 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.565.2019.2.BO oraz z dnia 2 sierpnia 2021 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.275.2021.3.MM.
Podobne stanowisko wyraził WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 3 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/Gd 731/20. Wskazano w nim, że zabudowa kuchni, będąca ze swej istoty zabudową meblową, może być w każdym czasie zdemontowana lub wymieniona. Tym samym wydatki te nie mają charakteru prac budowlanych czy remontowych, są związane z umeblowaniem i wyposażeniem budynku lub lokalu mieszkalnego, nie zaś elementem jego konstrukcji. Nie stanowią nakładów zwiększających wartość nieruchomości. Podobnie jak koszty sprzętu AGD do kuchni pod stałą zabudowę, pralki, mebli w postaci łóżka sypialnianego i skórzanej kanapy, a także luster oraz dywany/wykładziny.
Inne stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 stycznia 2021 r., sygn. akt II FSK 2469/18. Sąd wskazał, że zamontowane na trwałe elementy poprawiające funkcjonalność budynku mieszkalnego, jak stała zabudowa wnękowa czy stała zabudowa kuchenna, to nakłady w rozumieniu art. 22 ust. 6c ustawy o PIT. Sąd podkreślił, że osobną kwestią dowodową i przedmiotem oceny w realiach konkretnej sprawy jest to, czy tego rodzaju nakłady zostały poniesione i zwiększyły wartość nieruchomości, co jest warunkiem uznania ich za koszt uzyskania przychodu.
Stanowisko powyższe znalazł również potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 czerwca 2023 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.255.2023.4.PT. Organ wskazał, że:
- Do nakładów można zaliczyć między innymi, części składowe, jeżeli miały one wpływ na zwiększenie wartości nieruchomości (lokalu).
- Przynależności mogą być kwalifikowane w konkretnym przypadku jako nakłady na zbywaną nieruchomość (lokal).
- W obu jednak przypadkach, podstawową przesłanką pozwalającą na uznanie tych wydatków za koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości (lokalu), jest wykazanie, że nakłady te zwiększyły wartość zbywanej nieruchomości (lokalu).
Ponieważ we wniosku o wydanie interpretacji wnioskodawcy wskazali, że wartość mebli i wyposażenia zawierała się w cenie sprzedaży już od początku procesu sprzedaży a meble i wyposażenie były jednym z elementów ceny sprzedaży Organ potwierdził, że wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ stanowią nakłady zwiększające wartość lokalu mieszkalnego.
Zmiana linii interpretacyjnej cieszy, tym bardziej że nie sposób uznać, że meble w stałej zabudowie oraz wyposażenie w sprzęt pozostają bez wpływu na wartość sprzedawanej nieruchomości. Oczywistym jest, co zauważył NSA, że wykonanie trwałej zabudowy meblowej kuchni, wyposażenie jej w zamontowany na trwałe sprzęt oraz zamontowanie szaf wnękowych z reguły poprawia funkcjonalność lokalu czy budynku mieszkalnego, ulepsza go, podnosi jego walory a tym samym wpływa na zwiększenie wartości nieruchomości.
Agnieszka Fijałkowska-Wocial
Agnieszka jest doradcą podatkowym oraz managerem w Kancelarii LTCA
Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz zdobyła uprawnienia doradcy podatkowego.
Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym również w organach administracji skarbowej, gdzie zajmowała się prowadzeniem oraz nadzorowaniem postępowań podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych.
W ramach Kancelarii LTCA koncentruje się na doradztwie z zakresu podatków dochodowych. Uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe, procesy restrukturyzacyjne, audyty podatkowe.
Reprezentuje klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi.