Nie możesz odzyskać nienależnego VAT od swojego dostawcy? Zażądaj zwrotu od fiskusa!
- Wysłane przez Daniel Więckowski
- Kategorie VAT
- Data 15 marzec
13 marca br. zapadł kolejny korzystny wyrok TSUE w sprawie VAT. Sprawa dotyczyła spółek rumuńskich, które zwarły umowę sprzedaży aktywów. Sprzedawca wystawił fakturę z lokalnym VAT (prawie 1 milion euro), rozliczonym następnie przez kupującego jako VAT należny.
W trakcie kontroli u kupującego, rumuńskie władze podatkowe uznały, że transakcja dotyczyła zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a więc nie podlegała VAT.
Po latach sporu, rumuński sąd zadał Trybunałowi Sprawiedliwości pytanie prejudycjalne: „Czy zasady neutralności, pewności prawa i ochrony uzasadnionych oczekiwań, wynikające z art. 2, 19 i 168 dyrektywy VAT, w związku z art. 203 tej dyrektywy, sprzeciwiają się odmowie uznania prawa do odliczenia VAT zapłaconego w związku ze sprzedażą, która następnie została przekwalifikowana przez administrację podatkową jako przekazanie przedsiębiorstwa poza zakresem VAT, gdy VAT został już zapłacony do skarbu państwa i jego zwrot jest niemożliwy zgodnie z prawem krajowym?”
Trybunał uznał, że „art. 168 i 203 dyrektywy VAT oraz zasady neutralności VAT i skuteczności nie sprzeciwiają się przepisom krajowym lub praktyce administracyjnej, które nie pozwalają podatnikowi na odliczenie VAT, gdy transakcja została po kontroli podatkowej uznana za niepodlegającą VAT, nawet jeśli zwrot nienależnie zapłaconego VAT od sprzedawcy jest niemożliwy lub nadmiernie trudny. Zasady te wymagają jednak, aby podatnik miał możliwość zwrócenia się o zwrot podatku bezpośrednio do administracji podatkowej”.
Nie jest to pierwszy przypadek, gdy Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdza możliwość – w drodze wyjątku oczywiście – dochodzenia kwoty podatku VAT, w przypadku odmowy nabywcy prawa do odliczenia tego podatku i jednocześnie braku możliwości (bądź nadmiernej trudności) – bezpośrednio od administracji podatkowej!
Daniel Więckowski
Daniel jest doradcą podatkowym i Partnerem Zarządzającym w Kancelarii LTCA. Ukończył prawo na Uniwersytecie Szczecińskim oraz jest w trakcie studiów doktoranckich na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Od 2011 roku wykonuje zawód doradcy podatkowego, wcześniej pracował w administracji skarbowej, reprezentując Polskę między innymi w panelach podatkowych Grupy Wyszehradzkiej oraz Grupy Państw Morza Bałtyckiego. Specjalizuje się w podatkach CIT i VAT oraz w podatku od nieruchomości. Doradzał firmom z branży nieruchomościowej, automotive, transportowej, FCMG oraz IT. Reprezentował klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Daniel jest również ekspertem z obszaru planowania i restrukturyzacji podatkowej – z powodzeniem wdrożył dziesiątki projektów restrukturyzacyjnych. Doświadczony wykładowca, przeprowadził ponad 500 szkoleń z zakresu podatków i restrukturyzacji. Autor wielu publikacji na temat opodatkowania działalności firm w Polsce. Włada biegle językiem angielskim.