Nowy zestaw pytań precyzujących do wniosków o interpretację (cz. I)
- Wysłane przez Kajetan Kubicz
- Kategorie Ulgi podatkowe
- Data 27 styczeń
Nie wszyscy się ze mną zgodzą, ale w mojej praktyce rekomenduję uzyskanie interpretacji indywidualnej w sprawie działań badawczo-rozwojowych. Przy tej okazji chciałbym zwrócić uwagę, iż w IV kwartale 2024 roku pojawił się nowy zestaw pytań precyzujących, które Krajowa Informacja Skarbowa wysyła do wnioskodawców w ramach wezwania do uzupełnienia okoliczności faktycznych.
Spis treści:
- Wezwanie do uzupełnienia wniosku o interpretację
- Skutki wezwania
- Przykład pytań i okoliczności jakie należy precyzować
Podstawowym obowiązkiem wnioskującego o wydanie interpretacji indywidualnej jest rzeczowe rozpisanie okoliczności faktycznych i rzeczywiście podejmowanych działań, ich celów i sposobu realizacji.
Pewnym standardem już są wezwania ze strony DKIS do uzupełnienia wniosku, z których niektóre obejmować potrafiły od kilkunastu do kilkudziesięciu pytań. Pod koniec ostatniego roku pojawił się jednak nowy zestaw obejmujący 9 ujednoliconych pytań. Nie ma oczywiście w tej sprawie żadnych wytycznych, niemniej jeśli na 4 wystosowane wnioski w różnych sprawach i dotyczące różnych podmiotów, otrzymałem 4 tożsame wezwania to „coś musi być na rzeczy”.
Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ termin na przygotowanie odpowiedzi na wezwanie wynosi 7 dni.
Jeśli nie odpowiemy, odpowiemy „od niechcenia” lub „nieprecyzyjnie” ryzykujemy bądź pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia, bądź też jego rozpatrzeniem, ale z ryzykiem ewentualnych różnić pomiędzy rzeczywistym stanem faktycznym a stanem opisanym w interpretacji i brakiem jej waloru ochronnego.
Uwzględniając przy tym, iż wiele opisywanych procesów B+R może wymagać informacji od konkretnych specjalistów (inżynierów, technologów, mechatroników, programistów itp.), a Ci mogą mieć ograniczenia czasowe na udzielenie odpowiedzi precyzujacych, przebywać na urlopach lub zwolnieniu, warto aby okoliczności, o które dopytuje organ podatkowy opisać już na etapie konstruowania wniosku. Wówczas bowiem nie mamy żadnych ograniczeń czasowych.
Pierwsze 4 pytania z omawianych wezwań obejmują:
- Jakie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania, niewystępujące w praktyce gospodarczej (w tym Wnioskodawcy) zastosowano w ramach opisanej we wniosku działalności? Innymi słowy, co powoduje, że nowe rozwiązania w znacznym stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących; na czym polega unikatowość tych konkretnych rozwiązań, co pozwala uznać je za innowacyjne/nowatorskie?
- W czym przejawia się twórczy charakter wskazanych przez Państwa prac/działań?
- Jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, a jakie zasoby pozyskali Państwo w toku prowadzonych przez Państwa prac/działań będących przedmiotem wniosku – w odniesieniu do każdego z obszarów tej działalności?
- Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystują i rozwijają Państwo oraz zdobywają Państwo w ramach opisanej we wniosku działalności? Prosimy o wskazanie konkretnych dziedzin wiedzy, z których dorobku Państwo korzystacie i które Państwo rozwijają oraz zdobywaj
Jeśli więc rozważacie samodzielne wystąpienie z wnioskiem o interpretację weźcie pod uwagę ww. żądane informacje precyzujące. W szczególności, przywiążcie uwagę do cech twórczych prac B+R, wskazania rodzaju wykorzystywanej wiedzy oraz opisu efektu tych prac, tj. powstania nowej koncepcji, narzędzia lub rozwiązania.
Kajetan Kubicz
Kajetan jest adwokatem i ekspertem z zakresu podatku VAT oraz Partnerem Kancelarii LTCA. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w jednej z największych kancelarii prawnych w Polsce oraz w międzynarodowej kancelarii doradztwa podatkowego i restrukturyzacyjnego świadcząc usługi bieżącego doradztwa podatkowego oraz uczestnicząc w licznych audytach podatkowych. Specjalizuje się w doradztwie na rzecz Klientów działających w branży budowlanej, transportowej, produkcyjnej oraz handlowej. Obecnie jest odpowiedzialny za bieżące doradztwo prawno-podatkowe, zarówno dla Klientów krajowych, jak i zagranicznych, głównie z obszaru VAT oraz w zakresie ulg podatkowych w podatkach PIT/CIT dotyczących rozwoju i innowacyjności. Jest autorem kilkuset wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych prawa podatkowego oraz o dokonanie klasyfikacji statystycznej towarów i usług. Autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego zwłaszcza w zakresie opodatkowania VAT. Włada biegle językiem angielskim.