Objaśnienia do WHT
- Wysłane przez Katarzyna Zielińska
- Kategorie Pozostałe
- Data 9 październik 2023
MF opublikowało 25 września 2023 r. projekt objaśnień do przepisów podatku u źródła. Jak wskazano w projekcie: „Celem tych objaśnień jest wyjaśnienie sposobu interpretowania i stosowania przepisów ustawy o CIT i ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., dotyczących obowiązku poboru przez płatników podatku u źródła, należnego od przychodów uzyskiwanych na terytorium RP przez nierezydentów (…)”.
Warto przypomnieć, iż pierwszy projekt objaśnień podatkowych dotyczących WHT został opublikowany w połowie 2019 roku, a w międzyczasie weszła w życie rewolucyjna zmiana w zakresie mechanizmu „pay and refund”. W nowym projekcie zawarto m.in. poniższe kwestie:
· wyjaśnienie sposobu interpretowania i stosowania przepisów w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022r. (art. 4a pkt 29, art. 21, art. 22 i art. 22c ustawy o CIT oraz analogicznych przepisów ustawy o PIT);
· wykładnia pojęcia rzeczywistego właściciela do celów podatku u źródła w oparciu m.in. o koncepcję administratora dochodu czy też przesłankę zobowiązania prawnego lub faktycznego;
· przesłanka prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej a stosowanie preferencji z UPO i dyrektyw;
· należyta staranność płatnika weryfikującego zagranicznego kontrahenta;
· stosowanie koncepcji look-through approach;
· kryterium efektywnego opodatkowania.
Z projektu wyjaśnień wynika, iż podatnicy będą musieli jeszcze dokładniej weryfikować status zagranicznego odbiorcy płatności a także w sytuacjach, gdy wydaje się to być na pozór niepotrzebne. Ponadto, wydaje się, że projekt dotyczy jedynie płatności w międzynarodowych grupach kapitałowych, nie wspomina natomiast nic o ewentualnym ograniczeniu stopnia należytej staranności przy wypłatach na rzecz zagranicznych podmiotów niepowiązanych. Na ten moment projekt wprowadza zatem więcej wątpliwości niż wyjaśnień. Czas pokaże, czy ostateczna wersja objaśnień będzie pomocna podmiotom dokonującym wypłaty za granicę - konsultacje w tym zakresie potrwają do 10 października 2023 roku.
Katarzyna Zielińska
Katarzyna jest konsultantem podatkowym. Ukończyła administrację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie studiuje podatki i doradztwo podatkowe oraz jest w trakcie zdobywania uprawnień doradcy podatkowego. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w administracji skarbowej. W ramach Kancelarii LTCA zajmuje się wsparciem doradców podatkowych m.in. w zakresie podatków dochodowych oraz podatku VAT.