Ograniczenie płatności gotówkowych między przedsiębiorcami jednak bez zmian
- Wysłane przez Józef Jędrzejewski
- Kategorie Ogólne
- Data 14 wrzesień
Art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221 z późn. zm.) nadaje przedsiębiorcy obowiązek rozliczeń za pośrednictwem rachunku płatniczego. Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisu, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy stroną transakcji jest drugi przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Polski ład wprowadził ograniczenie limitu obrotu gotówkowego z 15 tys. Do 8 tys. Złotych, a zmiana przepisu miała wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. Na mocy nowelizacji z dnia 16 czerwca 2023 roku zmiana została jednak wycofana, a limit wciąż wynosić będzie 15 tysięcy złotych.
Obniżenie górnej granicy kwoty było negatywnie oceniane przez przedsiębiorców. Wskazywano, że zmiana będzie miała niekorzystne skutki w szczególności dla drobniejszych przedsiębiorców, w tym dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Wskazywano, że obowiązek dokonywania rozliczeń za pośrednictwem rachunku bankowego prowadzi do zwiększenia ogólnych kosztów transakcji, co finalnie przekłada się na wzrost cen towarów i usług dla konsumentów, a limit może być szczególnym utrudnieniem w obrocie na giełdach spożywczych, bazarach, targowiskach, gdzie zaopatrują się mikro- i mali przedsiębiorcy, w szczególności z branży spożywczej i gastronomicznej. Pozostanie przy piętnastotysięcznym limicie należy ocenić więc pozytywnie szczególnie w obliczu wysokiej inflacji i rosnących kosztów działalności.
Józef Jędrzejewski
Józef jest asystentem doradcy podatkowego w szczecińskim oddziale LTCA. Obecnie jest studentem V roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w Sądzie Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie oraz w kancelarii adwokacko-radcowskiej. Ponadto od dwóch lat aktywnie działa w studenckiej poradni prawnej. W ramach Kancelarii LTCA zajmuje się bieżącym wsparciem doradców podatkowych poprzez research oraz sporządzanie opinii.